Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sokol_stahovavy_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
15. decembra 2016 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Do centra sa nasťahovali vtáčí návštevníci, v Bratislave zimuje sokol sťahovavý

Do Bratislavy opäť zavítali nezvyčajní vtáčí návštevníci – sokoly sťahovavé. „Tak ako lastovičky oznamujú príchod jari, sokoly sťahovavé svojím príletom do miest symbolizujú neodvratný príchod zimy,“ povedal Jozef Chavko z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Tento druh sokolov sa podľa neho na Slovensku zvyčajne zdržuje v skalných biotopoch, kde na svojich hniezdiskách napriek prívlastku sťahovavý zostáva aj cez zimu. Do miest však chodia zimovať sokoly sťahovavé zo severnej Európy. „Pozorovaniu výskytu sokola sťahovavého na rôznych budovách v Bratislave počas zimy sa venujeme dlhodobo,“ uviedol Chavko s tým, že v hlavnom meste sa s nimi môžeme stretnúť od roku 2005.

Jeden sokol hniezdi na budove Incheby, druhý trávi zimu na Tower115, iný si obľúbil petržalské paneláky a ďalšieho vidieť na Dóme svätého Martina. „Niekedy sa nám pošťastí vidieť na nohe sokola krúžok a zistiť, z ktorej krajiny pochádza,“ vysvetlil Chavko a dodal, že sokoly sťahovavé sem prilietajú z Fínska, Švédska, severnejších oblastí Ruska či iných severných oblastí ďalekej tundry. Na Slovensko sa zdržia do apríla.

Sokol sťahovavý patrí medzi ohrozené druhy. Pred štyridsiatimi rokmi na Slovensku hniezdil už len posledný pár a hrozilo, že z našej prírody vymizne úplne. Vďaka viacerým projektom ochrany realizovanými najmä v Nemecku sa sokoly vrátili aj na Slovensko. Znovu u nás začali hniezdiť od roku 1994, v súčasnosti sú už na väčšine svojich historických hniezdisk.

„Napriek druhovému označeniu sťahovavý sú sokoly z našej populácie viac-menej stále. V zimnom období k nám ale prilietajú jedince zo severnej Európy, vyskytujú sa najmä pri vodných nádržiach alebo skládkach odpadu, kde lovia čajky alebo iné vodné vtáky. Ich pozornosti neujdú ani mestské holuby,“ doplnil Chavko a dodal, že práve koncentrácia ľahko dostupnej potravy priviedla sokolov sťahovavých do miest, kde sa najčastejšie zdržujú na výškových budovách, komínoch či vežiach.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X