Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Byvanie byty pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com
14. júna 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Do hlavného mesta sa sťahujú tisícky ľudí ročne, pribúdajú aj cudzinci

Vyplýva to z údajov o obyvateľoch, ktoré zverejnilo mesto na transparentnom portáli opendata.

Do Bratislavy sa sťahujú tisícky ľudí ročne, pribúdajú aj cudzinci. Vyplýva to z údajov o obyvateľoch hlavného mesta, ktoré zverejnil magistrát na svojom transparentnom portáli opendata.

Najväčší podiel seniorov žije v Lamači, Bratislava je domovom cudzincov z viacerých krajín. Aj tieto údaje vyplývajú z interaktívnych a prehľadných vizualizácií či grafov, ktoré vznikli na základe informácií zo života v Bratislave,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Počet obyvateľov rastie

Po rokoch stagnácie sa počet obyvateľov Bratislavy opäť zvyšuje. V roku 2019 pribudlo v hlavnom meste takmer päťtisíc nových obyvateľov, najmä vďaka prílevu ľudí z iných častí Slovenska, ale aj zo zahraničia,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že grafy v aplikácii ukazujú napríklad projekciu vývoja populácie v Bratislave a na Slovensku.

Rozdiel v populačnej dynamike medzi metropolitným regiónom Bratislavy a zvyškom krajiny sa v najbližších rokoch pravdepodobne prehĺbi, pretože hlavné mesto demograficky odčerpáva ostatné územie, hlavne regióny,“ dodala.

Vývoj populácie seniorov

Vizualizácie ukazujú aj vývoj populácie seniorov. „Napríklad najvyšší podiel žien nad 65 rokov je v bratislavskom Lamači, kde tvoria viac ako šestinu obyvateľstva tejto mestskej časti,“ konštatuje Rajčanová.

Z prehľadných grafov možno tiež odčítať, že do Bratislavy denne dochádza takmer 140-tisíc SIM kariet (niektorí ľudia môžu mať aj viac zariadení).

Ukazujú to dáta od mobilných operátov. Najviac ľudí prichádza z Trnavy, Pezinka, Stupavy a Piešťan,“ doplnila.

Kozmopolitná stránka Bratislavy

Dáta ukazujú tiež kozmopolitnú stránku Bratislavy. Cudzinci predstavujú až osem percent populácie a podľa vývoja grafov bude ich podiel do budúcnosti rásť.

Typickým cudzincom v meste je muž v ekonomicky produktívnom veku. Naopak, medzi cudzincami je nízky počet detí a starších ľudí,“ približuje riaditeľka Sekcie mestských štúdií a participácie Metropolitného inštitúty Bratislavy (MIB) Milota Sidorová.

Najviac cudzincov sa koncentruje v kozmopolitnom Starom Meste, ale tvoria aj klastre v priemyselných areáloch na okrajoch Bratislavy.

Zo štátov EÚ u nás najčastejšie žijú Česi, Nemci a Taliani. Z iných častí sveta u nás druhý domov našlo najviac Ukrajincov, Srbov a Rusov,“ dodala Rajčanová.

Porovnanie zárobkov

Vizualizácie zahŕňajú tiež porovnanie zárobkov obyvateľov jednotlivých častí mesta. Najvyššie pracovné príjmy majú obyvatelia Starého Mesta s priemerným mesačným príjmom 990 eur.

Za ním nasledujú obyvatelia Čunova, Lamača a Záhorskej Bystrice. Naopak najmenej zarábajúce pracovné miesta obsadzujú obyvatelia Vrakune, Vajnor a Devína.

Priemerný zárobok v Podunajských Biskupiciach dosahuje 603 eur. Údaje o obyvateľoch Bratislavy sú zverejnené na tejto adrese.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X