Do novembra bude v Pisztoryho paláci výstava diel staromestských výtvarníkov

Pisztoryho palác
ilustračné: SITA

Na výstave je viac než 160 výtvarných diel od 70 žijúcich umelcov.

Unikátnu výstavu dvesto diel výtvarných umelcov, ktorí žijú a tvoria v bratislavskom Starom Meste, si ľudia môžu pozrieť v Pisztoryho paláci na Štefánikovej ulici. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková, výstava potrvá do 5. novembra.

Výstava výtvarných diel Miesto, kde sa stretávame – Výber z tvorby staromestských výtvarníkov v Bratislave, je prvá svojho druhu. Predtým sa uskutočnilo niekoľko výstav venovaných bratislavským výtvarníkom, na ktorých sa zúčastnili aj staromestskí výtvarníci, no v samostatnej kolekcii sa ich diela prezentujú až teraz.

Na výstave je viac než 160 výtvarných diel od 70 žijúcich umelcov viacerých názorových prúdov, prejavov, tendencií a štýlov. Charakterizuje ich niekoľko aspektov ako skutočnosť a sen, realita a fantázia, symbol a vízia, balada a archetyp, poetický lyrizmus a lyrický poetizmus, mágia a imaginácia, geometrické a konštruktívne tendencie a iné. Výstava zároveň prináša pohľad na kultúrne zázemie a prezentáciu prostredia, v ktorom vznikla.

Na výstave prezentujú svoje diela umelci niekoľkých generácií slovenského výtvarného umenia, zo starších napríklad Juraj Hovorka, Rudolf Krivoš, Tibor Kavecký, strednú generáciu reprezentujú napríklad Ivica Krošláková, Slavomír Brezina, Zuzana Hložníková a z mladších umelcov Katarína Slaninková, Miloš Kopták, Milina Zimková a ďalší.

Pisztoryho palác dal postaviť lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory v 90. rokoch 19. storočia v eklektickom štýle ako vlastný domov a ambulanciu. V budove sídlilo počas 2. svetovej vojny nemecké veľvyslanectvo, neskôr za socializmu Leninovo múzeum. Bočné krídlo paláca sa do roku 2005 využívalo ako Dom zahraničných Slovákov. V roku 2017 staromestská samospráva zaradila palác do siete svojich kultúrnych zariadení.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk