Do obnovených Mestských zásahov prišlo 95 nápadov

Bratislava, mesto
depositphotos.com BRATISLAVA, SLOVAKIA - JULY 22,2013: View of modern Bratislava. Bratislava is the only capital of the world which directly borders on two other states — Austria and Hungary.

Návrhy, ako možno zlepšiť Bratislavu, budú vystavené od 24. apríla do 31. mája v bratislavskej Starej tržnici.

Vinice pod Bratislavským hradom, plávajúci bazén na Dunaji či podľa počasia osvetlené známe UFO na Moste SNP – aj takýmito nápadmi by chceli ľudia vylepšiť svoje hlavné mesto. Možnosť poukázať na to, čo sa v meste dá zlepšiť, ponúkol projekt Mestské zásahy.

Ľudia do neho prispeli celkovo 95 nápadmi. S nápadmi prišli nielen architekti, umelci, dizajnéri, sochári či študenti, ale zapojil sa napríklad aj zástupca vedúceho samoobsluhy, fotograf či vysokoškolský učiteľ. Ich návrhy budú od 24. apríla do 31. mája vystavené v bratislavskej Starej tržnici. O projekte Mestské zásahy, za ktorým stoja architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský, informovala Dorota Kráková.

Takýmito nápadmi chcú iniciátori projektu Mestské zásahy ukázať možné riešenia problémov, na ktoré samospráva v súčasnosti nemá prostriedky.

„Naše mesto začína naozaj výrazne zaostávať za európskymi štandardami snáď vo všetkých kategóriách. Aby sa to zmenilo, skúšame zapojiť odbornú verejnosť,“ hovoria autori konceptu Matúš Vallo a Oliver Sadovský s tým, že Mestské zásahy sú otvorené ľuďom akejkoľvek profesie a všetkým záujmovým skupinám, ktoré chcú priniesť funkčné riešenia na zlepšenie Bratislavy a lepšieho využitia jej potenciálu.

Trojica autorov Michal Bažalík, Marek Lečko a Lukáš Lečko by radi napríklad videli na Bratislavskom hrade vinice. Svoj projekt nazvali Bratislavský Vino-Hrad. Nový dizajn policajným „papučiam“ na zle zaparkovaných autách navrhuje Juraj Blaško. Medzi množstvom nápadov je napríklad aj projekt kolektívu yourDesign, ktorí by chceli vytvoriť akvaponickú farmu v chátrajúcich kúpeľoch Grössling.

Svojím nápadom prispeli aj samotní iniciátori Mestských zásahov, ktorí navrhujú vytvoriť oddychové miesto na Židovskej ulici. S Mestskými zásahmi sa organizátori vracajú do Bratislavy po siedmich rokoch, ich cieľom je opäť motivovať k zmene.

Architekti, ktorí za projektom stoja, veria, že táto aktivita zarezonuje u kompetentných a časť nápadov aj uvedú do života. „Pomôcť presadiť tieto zlepšenia a zapojiť sa do iniciatívy môžu aj potenciálni partneri a firmy, ktorým záleží na tom, ako Bratislava vyzerá,“ dúfajú organizátori Mestských zásahov.

Projekt Mestské zásahy si cení aj bratislavský primátor Ivo Nesrovnal. „Tejto iniciatíve je naklonený, lebo si váži ľudí, ktorí chcú v Bratislave podnikať kroky na to, aby Bratislava vyzerala tak, ako sa na hlavné mesto patrí,“ uviedla hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Primátor má v pláne sa s iniciátormi projektu aj stretnúť, zúčastní sa totiž na vernisáži, ktorá odštartuje výstavu nápadov aj krstu knihy s názvom 95 nápadov ako zlepšiť Bratislavu. K tomu, či radnica aj niektoré z nápadov uskutoční, sa zatiaľ podľa Skokanovej nie je možné vyjadriť. „Všetko bude závisieť od konkrétnych projektov a finančných možností,“ uzavrela.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk