Do obnovy verejných priestorov sa zapoja ďalšie architektonické ateliéry

Architektonická verejná sutaz verejné priestory
Foto: ilustračné, GettyImages

Súčasné spolupracujúce ateliéry vysúťažené v roku 2020 vyčerpali plánovanú hodnotu rámcovej zmluvy.

Do obnovy verejných priestorov v Bratislave sa zapoja ďalšie architektonické ateliéry, ktoré uspeli v súťaži. Ako informuje hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy Annamária Krchňavá, z verejnej súťaže vzišlo šesť architektonických tímov, ktoré budú pre mesto navrhovať a tvoriť verejné priestory.

Najviac bodov získali Gutgut, Chybik+Kristof Associated Architects v spolupráci s ateliérom Partero, ateliér A B.K.P.Š., ateliér JRKVC, architektonické štúdio Atrium a Architekti Šebo Lichý v spolupráci s ateliérom Ekojet.

Súčasné spolupracujúce ateliéry

Súčasné spolupracujúce ateliéry, ktoré boli vysúťažené v roku 2020, vyčerpali plánovanú hodnotu rámcovej zmluvy.

Aby sa v obnove verejných priestorov pokračovalo, v decembri minulého roka bola vyhlásená nová súťaž,“ vysvetlila Krchňavá.

Ako dodala, prihlásilo sa do nej deväť tímov a porota hodnotila najlepší pomer ponúkanej ceny a kvality. Do súťaže mal každý ateliér predložiť maximálne štyri dokončené architektonické diela.

Kvalita predchádzajúcich realizácii

Architekti súťažili medzi sebou najmä kvalitou predchádzajúcich realizácii. „Najviac bodov mohli získali za profesijné ocenenia realizovaných stavieb (CE ZA AR, Cena ARCH a iné) a nominácie v celoslovenských či medzinárodných architektonických súťažiach,“ priblížila hovorkyňa MIB.

Na mestských zadaniach tak budú pracovať architekti, ktorí navrhovali napríklad Mlynicu (GutGut), Národnú banku Slovenska (ateliér B.K.P.Š.) či slovenský pavilón Eypo Dubaj 2020 (Atrium Architekti).

Tvorba a obnova verejných priestorov

Súťaž na spolupracujúcich architektov bola vyhlásená formou rámcovej dohody. Vybratí architekti budú podľa zadania súťaže s mestom spolupracovať najbližšie štyri roky na rôznych zákazkách pri tvorbe verejných priestorov, obnove mestských parkov či budov.

Hodnota zákazky na celé obdobie je jeden milión eur bez DPH. „Pôjde o zákazky rôzneho rozsahu, od menších v hodnote tisícov eur, po komplexnejšie zákazky v predpokladanej hodnote do desiatok tisíc eur,“ vysvetlila Krchňavá.

Na komplexnejšie zadania bude MIB aj naďalej vyhlasovať samostatné súťaže návrhov, v ktorých budú architektonický ateliér vyberať na základe najlepšieho návrhu.

Konkrétne zadania do 10-tisíc eur bude možné zadávať automaticky tímom podľa poradia, pri zadaniach nad túto sumu, bude šestica tímov opätovne medzi sebou súťažiť,“ uviedla s tým, že MIB si na to vyhradzuje právo, ktoré ale nemusí uplatniť.

Rozpracované alebo dokončené

Z predchádzajúcej rámcovej dohody vzišli spolupracujúce ateliéry, ktoré pracujú na zadaniach ako je Plató Staromestská, obnova objektu v Sade Janka Kráľa či revitalizácia horárne na Peknej ceste.

Pripravené sú tiež projektové podklady pre rekonštrukciu Domu služieb v Dúbravke alebo pre nový park na Kazanskej ulici vo Vrakuni,“ dodala hovorkyňa.

Architekti tiež navrhli úpravu priestoru pred vozovňou v Krasňanoch, či projekt pre obnovu celej zóny Zochova. Aktuálne je z programu Živé miesta rozpracovaných alebo dokončených viac ako 40 projektov v rôznych mestských častiach.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk