Do ochrany životného prostredia investoval Bratislavský kraj v posledných rokoch viac ako 730-tisíc eur

Dominanty hlavného mesta
Foto: ilustračné, SITA

Bratislavský kraj plánuje robiť pasportizáciu zelene v 100 objektoch a 400 budovách vo svojej správe.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) za posledné štyri roky minul na ochranu životného prostredia v rámci Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy viac ako 730-tisíc eur. Tie investoval do rôznych projektov, ktoré napríklad zlepšujú biodiverzitu prostredia. Informoval o tom predseda BSK Juraj Droba na konferencii Zelená infraštruktúra a biodiverzita v mestách a okolí.

Ako ďalej dodal, kraj plánuje urobiť pasportizáciu zelene v 100 objektoch a 400 budovách vo svojej správe. Podľa jeho slov v Bruseli pravidelne lobujú za viac peňazí v rámci kohéznej politiky do ochrany životného prostredia BSK.

Efektívna ochrana prírody

V minulosti sme ešte pod bývalým vedením pripravili katalóg adaptačných opatrení,“ informoval predseda Droba s tým, že tento katalóg mal vplyv na zmeny regulácie Územného plánu a podľa neho sa riadia všetky rekonštrukcie školských zariadení a budov tak, aby boli v súlade s požiadavkami modernej doby.

Rozpracovali sme projekt Ekocentra v Čunove,“ pokračuje Droba s tým, že tento cezhraničný projekt stojí niekoľko miliónov eur. Pracujú na ňom v spolupráci s Rakúskom a Maďarskom a ide o centrum environmentálneho vzdelávania a výchovy v priestoroch zrekonštruovaného kaštieľa v Čunove.

Cieľom konferencie bolo poukázať na dôležitosť a nevyhnutnosť budovania prvkov zelenej infraštruktúry v sídelných oblastiach, a zároveň poskytnúť samosprávam praktické informácie potrebné k efektívnej ochrane životného prostredia,“ informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman v tlačovej správe. Spomenula tiež, že zelená infraštruktúra upravuje mikroklímu, zabezpečuje kvalitu ovzdušia, čistenie vody a pôdy, čím vlastne predchádza záplavám.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk