Do rodiny pitných fontánok pribudol nový člen. Na nádvorí Primaciálneho paláca osadili Vázu II

fontánka, primaciálny palác
SITA

Na druhom nádvorí Primaciálneho paláca včera osadili novú pitnú fontánku s názvom Váza II. Je na nej zobrazená maska, ktorá chŕli vodu, a na fontáne stojí plastika vázy.

V Bratislave teda pribudlo ďalšie miesto, kde sa bude dať počas budúcich letných dní príjemne osviežiť. Bratislavčania a návštevníci mesta majú k dispozícii už deväť pitných fontánok, ktoré má v správe hlavné mesto – Panská ulica, Hviezdoslavovo námestie (2 fontány), Župné námestie, Nám. SNP, Hlavné námestie, Čitáreň u Červeného raka, Prašná bašta a po novom aj Váza II.

Mestská organizácia Generálny investor Bratislavy (GIB) dala túto pamiatku zreštaurovať a uviedla ju do prevádzky. Na odporúčanie Mestského ústavu ochrany pamiatok už nie je na fontáne pôvodná plastika ryby, ale bola na nej domodelovaná váza podobná tej, ktorá sa tam pôvodne nachádzala. Rodný list fontánky siaha až do 18. storočia, kedy medzi Michalskou bránou a Kostolom Najsvätejšej Trojice bola fontána, ktorá zásobovala Michalské predmestie pramenitou vodou z veľkej kamennej nádrže.

V roku 1816 ju nahradili novou fontánou s kamenným stĺpom v strede kruhovej kamennej nádrže. Na vrchole bola umiestnená váza a na fontáne bola vymodelovaná maska, z ktorej úst vytekala voda. Neskôr vázu nahradila plastika ryby.

Pitná fontána Váza II nie je jediná, z ktorej sa môžu Bratislavčania počas budúcich horúcich letných dní tešiť. Od 25. septembra je v prevádzke aj Vejárová fontána v parku Andreja Hlinku v Ružinove. GIB dal opraviť vodovodnú prípojku, nanovo natrel bazén fontány, obnovená je aj celá technológia fontány. Plastika je vytvorená zo štyroch polprstencov umiestnených v polkruhovom bazéne. Voda strieka z otvorov v plastike akoby v podobe vejára.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk