Do srdca Petržalky sa po 40 rokoch vrátila nástenná maľba. Obyvatelia neverili, že sa ešte niekedy oživí

Maľba, Námestie Hraničiarov
Foto: Facebook/ Umenie v Petržalke, Google maps - koláž BratislavaDen.sk

Maľba Mierová pieseň je jedným z ôsmich monumentálnych malieb v Petržalke.

Stopy bývalého režimu vidieť dodnes v uliciach mestských častí Bratislavy, či už vo forme umenia alebo v názvoch námestí. Maľba na petržalskom Námestí Hraničiarov patrí k umeniu, ktoré bolo moderné pred takmer 40 rokmi.

Nadrozmerná maľba

O tom, ako vznikalo dielo maliara Jána Ilavského v roku 1983, existuje dokonca krátka reportáž. Pohľad na maliarov pracujúcich vo vzduchu niekoľko metrov nad zemou priťahoval zvedavé oči malých aj veľkých obyvateľov.

Išlo o nadrozmernú maľbu a podobná ešte v tej dobe v hlavnom meste nebola. „Nosnou ideou maľby je mierová problematika,“ uvádza reportáž. Cieľom bolo zároveň skrášliť vtedajšie nové sídlisko.

Maľba sa vrátila

Okolo maľby prechádzali okoloidúci a autá až do roku 2005. V tomto roku sa totiž panelák, ktorého bočnú fasádu zdobí dielo, zatepľoval a maľba bola odstránená.

Obyvatelia sa museli zmieriť s tým, že dielo zmizlo a ani nedúfali, že sa raz opäť vráti. Skupina maliarov pracovala 10 dní na tom, aby sa nadrozmerná maľba opäť vynímala na svojom pôvodnom mieste.

Maľba, Námestie Hraničiarov
Maliarom trvalo 10 dní, kým vrátili fasáde maľbu. Foto: Facebook/ Umenie v Petržalke

Ide o ich druhú obnovu monumentálnej maľby v Petržalke. „My si myslíme, že má zmysel vrátiť tieto diela naspäť na svoje miesta. Išlo totiž o jedinečný fenomén, ktorý nenájdeme len tak hocikde na svete a tieto diela sú súčasťou Petržalky a umenia v jej verejnom priestore,“ hovoria maliari na Facebooku. 

V pláne majú budúci rok obnovu ďalšieho diela na Blagoevovej ulici. Realizátorov maľby teší, že dali obyvateľom k 50. výročiu začiatku výstavby sídliska „malý darček“.

Maľba, Námestie Hraničiarov
Námestie Hraničiarov má späť svoju maľbu. Foto: Facebook/ Umenie v Petržalke

Páčia sa vám takéto maľby?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk