Do súťaže o obnovu reštaurácie Snežienka na Železnej studničke sa prihlásilo 13 uchádzačov

Snezienka 2.jpg

V roku 2006 ruiny Snežienky prenajali vtedajší novomestskí poslanci spoločnosti Snowdrop na 99 rokov, pričom firma tu chcela postaviť hotel.

Do ideovej súťaže, v ktorej majú architekti navrhnúť, ako obnoviť bývalú výletnú reštauráciu Snežienka na Železnej studničke v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto sa prihlásilo 13 uchádzačov.

Súťažné podklady si prevzalo 47 záujemcov. Verím, že z trinástich predložených návrhov vzídu nové nápady a idey, ako by sa Snežienka a jej okolie mohli stať opäť atraktívnym miestom na trávenie voľného času, ako si to Bratislavčania či návštevníci tejto lokality pamätajú spred niekoľkých desaťročí,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Oživenie a obnova

Zámer vyhlásenia verejnej anonymnej súťaže návrhov na najvhodnejšie riešenie oživenia a obnovy, respektíve novostavby objektu Snežienka a bezprostredného zázemia v rekreačnej lokalite Železná studnička schválilo koncom septembra bratislavské novomestské miestne zastupiteľstvo.

Súťažné podmienky schválila odborná porota zložená zo zástupcov mestskej časti, mesta, Slovenskej technickej univerzity, mestských lesov a autorizovaných architektov v októbri minulého roka, pričom súťažné návrhy mohli uchádzači posielať do 10. januára.

Prísne kritériá

Hodnotiace zasadnutie súťažnej poroty má byť 24. januára. Tri najlepšie návrhy ocenia sumou tritisíc, dvetisíc a tisíc eur, ďalších dvetisíc eur majú rozdeliť medzi neocenené návrhy, ktoré prinesú zaujímavé čiastkové podnety a riešenia.

Súťažné podmienky nastavili jasné a prísne kritériá. Nová stavba nesmie byť objemovo väčšia ako bývalá Snežienka. Povolené majú byť maximálne dve podlažia – optimálne jedno normálne a jedno ustúpené. Cieľovou skupinou návštevníkov novej Snežienky by mali byť rodiny s deťmi, aktívni seniori či rekreační športovci.

Tomu musí zodpovedať aj funkcia objektu a okolia – výletná reštaurácia, infocentrum, viacúčelová učebňa či galéria, herňa pre deti, požičovňa a servis športových potrieb, rekreačné aktivity, turistika, cyklistika a pod.

Miesto plné využitia

Chceme, aby výsledkom súťaže bola idea, ktorá prinesie do lokality to, čo tu ľudia potrebujú a očakávajú, a čo bude mať zmysluplné využitie. Miesto, kde sa budú môcť najesť, občerstviť, oddýchnuť, ale napríklad aj opraviť defekt na bicykli. Osobne by som bol rád, keby tu bola komunitná miestnosť, kde by mohlo fungovať niečo ako lesná škôlka,“ povedal starosta Kusý.

V roku 2006 ruiny Snežienky prenajali vtedajší novomestskí poslanci spoločnosti Snowdrop na 99 rokov, pričom firma tu chcela postaviť hotel. Keď nájomca prestal platiť nájom, samospráva od zmluvy odstúpila a odvtedy sa o torzo stará sama.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk