Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara_radnica_hlavne_namestie_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
24. októbra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Do útrob podzemia Starej radnice sa môžete pozrieť vďaka hrôzostrašnej výstave

Priestory suterénu v Starej radnici po sedemročnej snahe dočkali realizácie plánovaných zámerov. V piatok múzeum privíta prvých návštevníkov na dlhodobej výstave Barbarstvo mučenia – Repliky mučiacich predmetov 16. – 18. storočia.

Barbarstvo mučenia je putovnou výstavou, ktorá bola inštalovaná v rôznych krajinách sveta. Prezentuje 54 rôznych exponátov, replík mučiacich nástrojov zo 16. až 18. storočia. Boli vyhotovené podľa originálnych plánov, ilustrácií a dobových dokumentov z Nemecka, Talianska, Španielska a iných krajín. Nájdete medzi nimi napr. Norimberskú pannu, tzv. Judášovu kolísku, pás cudnosti či škripec. Trojrozmerné exponáty sprevádzajú dobové vyobrazenia a obsiahle vysvetľujúce texty.

Kurátorka výstavy Mgr. Zuzana Francová dopĺňa zbierku kópii z Poľska o originály zbierkových predmetov Múzea mesta Bratislavy súvisiacich so stredovekým súdnictvom. Temnú atmosféru zvýrazňujú unikátne priestory so zachovanými väzenskými kobkami a stredovekými ľadnicami.

„Ľadnice v stredoveku slúžili na dlhodobé uchovávanie potravín. Sú to jednoduché stavby murované z lomového kameňa s kruhovým alebo štvoruholníkovým pôdorysom. Nachádzali sa pod dlážkou najnižšieho podlažia, buď v pivnici, alebo v čiastočne pod zem zapustenom prízemí. Ich rozmery zodpovedali veľkosti a potrebám domácnosti. Na konci zimy sa do nich nalámal prírodný ľad, ktorý dokázal chladiť potraviny až do začiatku nasledujúcej zimy. Ľadnice prezentované v priestoroch Starej Radnice patria svojimi rozmermi k najväčším gotickým ľadniciam objaveným v meste,“ uvádza sa na stránke Múzea Mesta Bratislavy.

V roku 2008 začala celková obnova komplexu budov Starej radnice. V júli 2011 bola radnica slávnostne sprístupnená verejnosti. Návštevníkov potešilo moderné múzeum, no zároveň boli sklamaní, že v okruhu prehliadky chýbajú priestory v minulosti známe ako expozícia feudálnej justície, resp. žaláre. V piatok sa to zmení.

Barbarstvo_mucenia_stara_radnica.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X