Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kastiel rusovce.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: bratislavskykraj.sk
2. júna 2021 Zaujímavosti od BratislavaDen.sk Diskusia()

Do záchrany kaštieľa v Rusovciach sa zapojila aj vláda, na správnosť obstarávaní dohliada špeciálna skupina

Samotná rekonštrukcia pamiatky má byť financovaná zo štátneho rozpočtu, pričom Úrad vlády SR už rokuje aj o možnosti využitia financií z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Úrad vlády SR robí všetky potrebné úkony, ktoré vedú k záchrane kaštieľa v bratislavských Rusovciach v zmysle prijatých uznesení vlády.

Jeho záujmom je zrekonštruovať tento historicky areál čo najskôr. Každoročne vynakladá Úrad vlády SR desaťtisíce eur na údržbu pamiatky tak, aby zamedzil jej ďalšiemu chátraniu a znehodnocovaniu.

Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR s tým, že v prípade rekonštrukcie Národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Kaštieľ Rusovce a priľahlého areálu sa pred časom začal proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavebných prác.

Verejné obstarávanie

Tento proces je aktuálne pozastavený, jeden z účastníkov totiž podal námietky. Úrad vlády dodal, že proces verejného obstarávania obnovia od momentu doručenia stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Úrad tiež zriaďuje špeciálnu skupinu pozorovateľov, do ktorej pozval aj zástupcov Transparency International Slovensko či Nadácie Zastavme korupciu, aby ako nezávislí pozorovatelia mohli posudzovať priebeh verejného obstarávania.

Rekonštrukcia pamiatky

Samotná rekonštrukcia pamiatky má byť financovaná zo štátneho rozpočtu, pričom Úrad vlády SR už rokuje aj o možnosti využitia financií z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Úrad vlády SR tiež informuje, že pred časom bolo úspešne ukončené verejné obstarávanie na výber poskytovateľa služieb – stavebnotechnický dozor, pričom zmluva s úspešným uchádzačom už je podpísaná a zverejnená v Centrálnom registri zmlúv (CRZ).

Revitalizácia parku

Čo sa týka revitalizácie parku – ošetrenie drevín sa začalo na jeseň 2019 a ukončené bolo približne o rok neskôr. Išlo o arboristické práce, ktorým predchádzala kompletná inventarizácia zelene,“ uviedol Úrad vlády SR.

Vyrúbali choré a napadnuté dreviny, aby sa zvýšila bezpečnosť parku. Tiež ošetrili ostatné dreviny, aby sa zlepšil ich zdravotný stav a perspektívu.

Ďalšia obnova areálu bude pokračovať počas rekonštrukcie NKP Kaštieľ Rusovce, plánujú vysadiť 114 stromov, niekoľko stoviek okrasných kríkov, trvaliek a cibuľovín.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X