Dobré správy pre Lekáreň u Salvátora: Do historickej budovy sa vráti pôvodný mobiliár z 20. storočia

Lekáreň u Salvátora
Foto: SITA/Branislav Bibel

Pôvodný mobiliár odkúpi bratislavský magistrát za takmer milión eur.

Interiér historickej budovy na Panskej ulici bude konečne vyzerať tak, ako ju poznali starí Prešporáci. Budova vznikla v roku 1904.

História mobiliára

Bratislava získala budovu do výlučného vlastníctva v roku 2020, pôvodný mobiliár v nej však chýbal. Z bývalej lekárne zmizol ešte v 90. rokoch.

Samotný mobiliár lekárne sa vyrobil v roku 1727. Rehoľa jezuitov v tej dobe na Kapitulskej ulici v budove jezuitského kolégia zriadila lekáreň. Takmer celé 19. storočie bol mobiliár v Csákyho paláci, ktorý susedí s dnešnou budovou lekárne.

Začiatkom 20. storočia sa stal jeho majiteľom lekárnik Rudolf Adler a nechal postaviť vedľa paláca nájomný dom. Lekáreň fungovala až do roku 1995, svoju činnosť ukončila pre reštitučné konanie.

Takmer milión eur

Ide o mimoriadne vzácny mobiliár. Ako sa uvádza v oznámení o dobrovoľnej transparentnosti ex ante, Pôvodné barokové skrinky a stoličky doplnil Adler o vtedajšie moderné prvky ako lustre, váhu, pokladňu či svietidlá. Historickú a pamiatkovú hodnotu má taktiež výzdoba stropu a dlažba.

Vlastníkom mobiliára je podľa oznámenia firma Sessel Farma z Nového Mesta nad Váhom. Bratislavský magistrát odkúpi historické predmety za 990-tisíc eur.

Ak máte radi históriu Bratislavy a chcete si prečítať viac o historickej lekárni, staré fotografie aj jej opis nájdete v našej sekcii tu.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom