Dobrovoľníci chcú na jar obnoviť vinicu v Novom Meste

ILUSTRAÈNÉ: Tokajská oblas
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Pohľad na vinice v slovenskej èasti Tokajskej oblasti. Tokajská vinohradnícka oblas sa rozprestiera na juhozápadných výbežkoch Zemplínskych vrchov, a je jednou z piatich oblastí sveta, kde je možné dopestova hrozno na výrobu prírodne sladkých vín. Malá Tàòa, 16. júl 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Projekt Vinica a záhrada Pionierska získal najviac hlasov občanov bratislavského Nového Mesta, ktorí rozhodovali o rozdelení peňazí mestskej časti v rámci participatívneho rozpočtu

BRATISLAVA 5. marca – Dobrovoľnícky projekt Vnútroblok chce na jar začať s obnovou vinice v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Ako pre agentúru SITA povedal Ján Borčin z novomestského úradu, cieľom projektu je obnova opustenej vinice na križovatke Pionierskej a Kyjevskej ulice a jej premena na komunitnú vinicu a susedskú záhradu. Pre všetkých, ktorí majú záujem pripojiť sa a učiť sa o vinohradníctve, pripravili dobrovoľníci stretnutie. „Predstavili sme projekt a povedali sme aj o tom, aké máme plány,“ povedala po prvom stretnutí Sandra Štasselová z dobrovoľníckeho projektu Vnútroblok. Ako uviedla, prišli mladí aj starší ľudia, ktorých zaujímalo, čo s týmto miestom bude. „Každý človek povedal kto je, prečo prišiel, aké má očakávania a čo by mohol do projektu priniesť,“ pokračuje Štasselová s tým, že v stredu 18. marca o 17:30 v knižnici na Pionierskej 12 bude druhé susedské stretnutie pre tých, ktorí nemohli prísť na prvé. Po ňom bude stretnutie vo vinici a bude sa môcť začať s jej obnovou.

Ako informuje Vnútroblok na svojej internetovej stránke, celý vinohrad nanovo vysadia. Pred akýmikoľvek prácami na pozemku treba nájsť tých, ktorí sa chcú naučiť starať o vinohrad, záhradkárov, ľudí zručných a aj tých, ktorých teší, že sa v ich susedstve niečo deje. Dobrovoľnícky projekt ich hľadá aj preto, aby priestor premenili podľa ich predstáv a aby bola vinica cieľom prechádzok, miestom letných stretnutí a workshopov o vinohradníctve.

Projekt Vinica a mobilná záhrada Pionierska získal najviac hlasov občanov bratislavského Nového Mesta, ktorí rozhodovali o rozdelení peňazí mestskej časti v rámci participatívneho rozpočtu. Počas celého februára hlasovalo na viacerých miestach v mestskej časti a na internete takmer 2 500 Novomešťanov. „Na projekt Vinica a mobilná záhrada Pionierska pôjde z peňazí mestskej časti 4 150 eur,“ vysvetlil Borčin.

Participatívny rozpočet mestskej časti Bratislava – Nové Mesto je proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Občan sa podieľa na procese rozhodovania o prioritách týkajúcich sa jeho mesta alebo mestskej štvrte, kam a ako investujú peniaze z obecného rozpočtu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk