Ulice Panenská a Podjavorinskej sa 15. septembra zmenia na nepoznanie. Zaparkované autá na chodníkoch nahradí populárny Dobrý trh, ktorý prinesie okrem kvalitných produktov a bohatého programu aj diskusie o našich mestách a blížiacich sa komunálnych voľbách.
Dobrý trh sa bude tiahnuť od Suchého mýta až po Svoradovu ulicu, pre návštevníkov bude pripravených 130 stánkov. Uvoľní sa priestor na viac oddychových zón, pribudnú dve gastro-zóny, pri evanjelickej záhrade a pri parčíku Svoradova. Na Dobrom trhu nájdete už tradične čerstvú zeleninu, poctivé produkty, originálny slovenský dizajn, ale aj koncerty či tvorivé workshopy. Prezentovať sa budú neziskové organizácie a produkty rôznych kultúr. V centre pozornosti bude však najmä miestna komunita.
Preskúmajú komunity
Napriek tomu, že na Dobrý trh už chodia desaťtisíce ľudí, snaží sa zostať veľmi komunitným podujatím. „V lokalitách, kde sa Dobrý trh koná, robíme pred každou akciou susedský piknik,” hovorí Katarína Poliačiková, susedská koordinátorka Dobrého trhu. Na pikniku plánujú program najbližšieho trhu a so susedmi sa rozprávajú o tom, čo sa deje v okolí a na čo je dobré poukázať. Združenie Punkt sa tento rok rozhodlo vďaka podpore Nadácie VÚB, ktorá je dlhodobým partnerom Dobrého trhu, komunity v meste viac preskúmať.
Na septembrovej akcii predstavia miestnu komunitu opäť aj prostredníctvom fotoportrétov susedov z Panenskej ulice a jej okolia. Domáci spolu s návštevníkmi sa budú môcť zapojiť do jednoduchého prieskumu na tému, čo pre nich znamená komunita a vyjadriť to verejne odkazom na špeciálnej stene. „Každý z nás potrebuje niekam patriť a je dobré mať sformulovanú odpoveď na otázku, čo a kto je moja komunita. Tešíme sa na množstvo originálnych odkazov a sme radi, že môžeme byť naším dielom podpory opäť súčasťou priateľskej atmosféry, ktorú Dobrý trh prinesie do bratislavských ulíc,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.
Na skúmanie sily komunít použijú počas Dobrého trhu aj ďalší netradičný nástroj. „Namiesto koláčových diagramov a zložitých výskumov, sme na Panenskej pripravili našim susedom malú úlohu, aby ukázali, akú silnú komunitu tvoria,“ hovorí Barbara Zavarská, riaditeľka združenia Punkt.
Susedom z Panenskej rozdajú vlajočkové reťaze, ktorými si môžu svoju ulicu na Dobrý trh vyzdobiť. Stačí sa len dohodnúť so susedom oproti a vlajočky natiahnuť z okna do okna. „Budeme tak sledovať dynamiku miestnej komunity. Priamo na trhu uvidíme, ako sú obyvatelia Panenskej schopní spolupracovať,” dodáva Illah van Oijen, programová vedúca Dobrého trhu.
Návštevníkom Dobrého trhu chcú organizátori predstaviť aj konkrétnych príslušníkov susedskej komunity, ktorí v okolí Panenskej ulice žijú alebo tu v minulosti pôsobili. Unikátnu mapu komunity v priereze niekoľkých storočí prinesú v tlačenom programovníku.
Verejné priestory a komunálne voľby
O meste a jeho komunitách sa bude rozprávať aj na WhatCity? stage v kaviarni Next Apache. Návštevníci trhu sa budú môcť doslova dozvedieť, čo pre nich napiekli kandidáti do mestského zastupiteľstva. Dajú si s nimi kávu a koláčik a porozprávajú sa tvárou v tvár o blížiacich sa komunálnych voľbách. V kaviarni bude nachystaných 12 stolov s rovnakým počtom kandidátov, rozprávať sa s ľubovoľnými troma kandidátmi bude každý môcť 20 minút.
Rezonovať bude aj nový Manuál verejných priestorov, o ktorý sa zaslúžili samotní obyvatelia štvrte okolo Panenskej. V participatívnom procese aktívne pomenovali svoje potreby a na základe ich požiadaviek vznikol prvý dokument takéhoto druhu v Bratislave. K nahliadnutiu bude v stánku Starého Mesta.
V spolupráci s rozhlasovou reláciou Živé Mesto FM pripravuje Dobrý trh aj diskusiu o opustených budovách. Reaguje na časté otázky obyvateľov Panenskej a okolia, týkajúce sa žalostného stavu barokových palácov, ale aj funkcionalistickej pamiatky, kaviarne Astória.
Dobrý trh sa uskutoční v sobotu 15. septembra od 10. do 17. hodiny na Panenskej a Podjavorinskej ulici.