Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dobry_trh.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
dobrytrh.sk
21. marca 2017 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skdobrytrh.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Dobrý trh bude tentoraz bez odpadu, žiadne plastové poháre ani príbory tam nenájdete

Najbližší Dobrý trh na Jakubáku sa bude niesť v znamení jari Nakúpite si tam potraviny alebo originálne výrobky už 22.apríla. Novinkou je snaha organizátorov znížiť počet vriec s odpadom, na Dobrom trhu sa bude všetko triediť a kompostovať.

Počas každého „otvoreného“ podujatia vzniká neuveriteľné množstvo odpadu. Plastové vrecká, papierové obrúsky, neskladné plastové nádoby, tácky z jedla, plastové príbory a veľmi veľa odpadu z jedla. „Rozhodli sme sa výrazne zredukovať odpad, ktorý vzniká na Dobrom trhu. Menej vriec s odpadom by sme chceli vidieť už po trhu na Jakubovom námestí. Spolu s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky sme vytvorili koncepciu, ktorú nám pomôže produkovať menej odpadu. Rozhodli sme sa viesť všetkých návštevníkov a predajcov k tomu, aby netvorili odpad alebo vedeli, ako nepotrebnému odpadu predísť,“ uvádzajú na webe organizátori.

Spolu s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky vytvoril Dobrý trh koncepciu, ktorú pomôže produkovať menej odpadu. Zahŕňa triedenie a obmedzenie baliaceho materiálu. Zvyšky jedla a potravinový odpad sa bude kompostovať priamo na trhu. Čo sa vyprodukuje, zužitkuje sa na priamo mieste – v bylinkovej záhrade na Jakubáku.

Organizátori obmedzili aj použitie plastových obalov, riadov, tácok, príborov, pohárov či tašiek. Gastropredajci budú musieť používať len rozložiteľný riad a zálohovateľné poháre.
Aj výber stánkarov, ktorí by chceli na Dobrom trhu predávať, sa nesie v ekologickom duchu. Spomedzi niekoľkých stoviek prihlášok uprednostnili tých, ktorí nezabúdajú na životné prostredie a neboja sa ho inovatívnym spôsobom šetriť. Okrem toho musia predajcovia spĺňať kritériá remeselnej výroby či pôvodu surovín.

Na jarnom Dobrom trhu chystajú organizátori enviromentálne workshopy, diskusie, ale napríklad aj kurz šitia. Nebude chýbať bohatý program pre deti – detské divadielka, detský trh, ukážky včelárstva a zábavné stretnutie s vedou Vedecký brloh, ktoré pripraví Elektráreň Piešťany. Na Jakubáku sa opäť otvoria susedské dvory a jarný deň spríjemní niekoľko pesničkárov. Samozrejmosťou bude vyše 150 stánkov s kvalitným tovarom priamo od výrobcov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X