Dôchodcom sa bude ľahšie cestovať, platnosť SeniorPasov si budú môcť predĺžiť priamo v MHD

MHD, zastávka
ilustračné: SITA

Platnosť ročných predplatných cestovných lístkov – tzv. SeniorPasov, ktoré umožňujú Bratislavčanom nad 70 rokov cestovať v bratislavskej MHD zadarmo, si budú môcť seniori predĺžiť priamo v dopravných prostriedkoch bratislavskej MHD.

Dôchodcovia tak nebudú musieť každoročne chodiť do predajní cestovných lístkov, stačiť im bude ak SeniorPas priložia k označovaču cestovných lístkoch v ktoromkoľvek prostriedku v MHD. Schválili to bratislavskí mestskí poslanci, ktorí tak vyhoveli petícii za uľahčenie dopravy pre seniorov v Integrovanom dopravnom systéme Bratislavského kraja (IDS BK).

Na to, aby si mohli seniori predĺžiť SeniorPas jednoduchým priložením k označovaču cestovných lístkov vo vozidlách MHD, treba vylepšiť softvér týchto zariadení. Vynovený softvér má byť vo vozidlách MHD nainštalovaný do konca augusta tohto roka.

„Na jeseň 2015 museli tisíce seniorov stáť v dlhých radoch, keď sa SeniorPasy pri zavádzaní IDS BK vydávali. Bolo to pre nich stresujúce, pre mnohých doslova utrpenie vzhľadom na ich pokročilý vek a zdravotné problémy. Návrhom uznesenia chceme uľahčiť seniorom život, aby pri predlžovaní svojich SeniorPasov nemuseli nikam cestovať a čakať hodiny v radoch,“ uviedol predseda mestského poslaneckého Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa, ktorý spolu s kolegami návrh predložil.

Spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava, ktorá zastrešuje integrovanú dopravu v Bratislavskom kraji pripomína, že už má v pláne obstarať označovače s takouto funkciou. Seniori si v nich budú môcť predĺžiť platnosť SeniorPasov, ktoré sú vydávané na jeden rok, jednoduchým priložením bezkontaktnej čipovej karty na displej nového označovača. Takéto nové označovače by mohli byť na vlakových staniciach i vo vozidlách integrovaných dopravcov od konca októbra.

Bratislavskí mestskí poslanci vzali na vedomie aj petíciu s názvom Vráťme seniorom a zdravotne postihnutým občanom dopravu v Bratislave. V nej petičiari žiadali opätovne vrátiť hendikepovaným 100-percentú zľavu na cestovanie v bratislavskej MHD. Tomu mestskí poslanci vyhoveli ešte koncom marca, keď schválili bezplatné cestovanie pre vybrané skupiny Bratislavčanov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk