Dodržiava Vodárenská spoločnosť zákon o prístupe k informáciám?

BVS, potrubia
ilustračné: SITA Vodovodné potrubia v priestoroch chráneného vodárenského objektu na ostrove Sihoť. Deň otvorených dverí usporiadala Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Bratislava, 5. apríl 2008. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja má podozrenie, že bol porušený zákon o prístupe k informáciám a že zmluva, ktorú podpísala Bratislavská vodárenská spoločnosť s bezpečnostnou službou, je neúčinná.

Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK) podal dnes ráno podnet na Okresný úrad Bratislava na preskúmanie dodržiavania zákona o slobodnom prístupe k informáciám zo strany Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS).

„Ako vieme, spoločnosť mala minulý mesiac uzavrieť zmluvu s novou bezpečnostnou službou. Ak si pozrieme internetovú stránku spoločnosti a sekciu povinné zverejňovanie zmlúv, naposledy zverejnili zmluvu 23. februára 2015,“ povedal dnes pred novinármi riaditeľ IRBK Miroslav Dragun.

IRBK má podľa neho podozrenie, že bol porušený zákon o prístupe k informáciám a že zmluva, ktorú podpísala BVS s bezpečnostnou službou, je neúčinná a hrozí jej neplatnosť.

„To znamená, že objekty spoločnosti, ktoré sú strategickou kritickou infraštruktúrou Slovenskej republiky a občanov Bratislavy, nebudú chrániť,“ zhrnul Dragun s tým, že nechápe, prečo zmluvu nezverejnili. „Verím, že Okresný úrad Bratislava rozhodne o našom podnete tak, že Bratislavská vodárenská spoločnosť porušila zákon a v tom prípade sa my obrátime na okresnú prokuratúru, aby všetky zmluvy, ktoré podpísali, vyhlásili za neplatné,“ ukončil Dragun.

Miroslav Dragun
Miroslav Dragun. Foto: SITA Miroslav Dragun počas verejného zhromaždenia občanov z ulíc Jasovská 2-12 a 41-51 v Petržalke a diskusii na tému výstavby v ich lokalite. Bratislava, 6. september 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

Bratislavská vodárenská spoločnosť ubezpečuje, že pri svojej činnosti dodržiava všetky platné právne predpisy vrátane Zákona o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca BVS Alexander Buzinkay, podľa Zákona o slobode informácií BVS nie je povinná zverejňovať zmluvy v takom rozsahu, ako sú to povinné robiť napríklad štátne orgány a mestá.

K informácii prezentovanej a šírenej riaditeľom Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja Miroslava Draguna BVS uvádza, že pre jej nepravdivosť podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa o podozrení zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy. BVS zároveň upozorňuje, že aj ďalšie vedomé šírenie podobnej nepravdivej informácie môže mať za následok naplnenie skutkovej podstaty tohto trestného činu, ukončil Buzinkay.

Ako povedal Dragun začiatkom marca, BVS sa pred rokom skončila zmluva s bezpečnostnou službou, ktorá strážila ich objekty. „Desať mesiacov podpisovali dodatky a predlžovali to a nedokázali zvládnuť verejné obstarávanie. Už pred vyše rokom vedeli, že sa končí zmluva a do dnešného dňa nevyhlásili súťaž na obstaranie SBS,“ skonštatoval a dodal, že na začiatku marca rokovaním bez zverejnenia uzavreli zmluvu na dočasnú dobu s inou SBS.

„O konci súťaže vedeli už dávno, ale vyhovárajú sa na to, že odišiel predseda predstavenstva a že sa menil zákon,“ zhrnul Dragun.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal 9. marca podal návrh na odvolanie predsedu predstavenstva a zároveň generálneho riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Stanislava Beňa.

„Bratislava je v katastrofálnej finančnej situácii. Mestské podniky sú súčasťou mesta, nie autonómnymi jednotkami, preto sa táto situácia týka aj ich,“ uviedol primátor. Ako pokračoval, pri nakladaní s financiami vyžaduje zodpovedný a profesionálny manažérsky prístup, o ktorom ho súčasné vedenie BVS nepresvedčilo. „Preto som dal návrh na odvolanie predsedu predstavenstva,“ povedal.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk