Presun dokumentov z histórie Bratislavy do Archívu mesta Bratislavy umožnila novela zákona o archívoch a registratúrach, ktorú koncom septembra schválil parlament a podpísal prezident.
Novela zákona umožní prechod dokumentov z dávnej či nedávnej minulosti bratislavskej samosprávy od štátu do Archívu mesta Bratislavy. Informovala o tom Monika Voleková z oddelenia komunikácie a marketingu hlavného mesta Bratislavy.
Archív mesta Bratislavy by mal začať naplno pracovať od januára 2017. Dovtedy treba doň premiestniť zbierkové fondy a upraviť priestory archívu. V súčasnosti sú totiž mestské dokumenty uložené v Slovenskom národnom archíve a Štátnom archíve v Bratislave.
Organizáciu a harmonogram presunu historických dokumentov Bratislavy zo štátneho do novozriadeného mestského archívu musí ešte radnica presne dohodnúť s ministerstvom vnútra. Do správy mesta Bratislavy sa tak opäť vrátia napríklad aj vzácne listiny z 15. storočia či ďalšie dokumenty z dávnej, ale aj nedávnej minulosti.
Archív bol do roku 1953 organizáciou mesta, potom prešiel do rúk štátu. Je najstaršou kultúrno-historickou inštitúciou mesta, pracuje vyše 700 rokov a je v ňom uložených 536 archívnych fondov a zbierok. Z neskoršej histórie Bratislavčania najviac využívajú Národný výbor mesta Bratislavy pri zisťovaní majetku, pozemkov či reštitučných nárokov, priblížila Voleková. Vzácnou časťou archívu je aj erbová listina, pečať rakúskej cisárovnej a uhorskej panovníčky Márie Terézie, stredoveké spisy či mestské privilégiá.
Prechod historických dokumentov pod Archív mesta Bratislavy umožnila novela zákona o archívoch a registratúrach, ktorú schválil 30. septembra parlament. Novelu zákona podpísal prezident Andrej Kiska. Prevzatie vzácnych dokumentov od štátu do Archívu mesta Bratislavy na septembrovom rokovaní odobrili aj bratislavskí mestskí poslanci.
Ako priblížila Voleková, dôvodom pre návrat archívu pod mesto bolo aj to, že pôvodne navrhovaná novela zákona by zrušila existenciu bratislavského archívu a zhoršila by sa dostupnosť jeho fondov pre samosprávu a Bratislavčanov. Za prijatie nového zákona o archívoch sa zasadzovala aj viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková.
„Mala som s kolegami niekoľko rokovaní na pôde rezortu vnútra a potešila ma ústretovosť vedenia sekcie verejnej správy. Doslova kultúrne a správne dedičstvo Bratislavy je opäť v rukách mesta,“ uzavrela viceprimátorka.