Dôležitosť zelene netreba podceňovať

Pohľad na trávový koberec a stromy v kvetináčoch (uprostred) na Hlavnom námestí, ktoré sú súčasťou projektu živé námestie. Bratislava, 2. máj 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo Hlavné námestie, trávový koberec
ilustračné: SITA

V Bratislave je málo zelene a tam, kde je, sa stavia. V meste by sa mali rozšíriť zelené plochy už len z toho dôvodu, že pomáhajú šetriť energiu tým, že zabraňujú otepľovaniu budov.

Ako uviedla pre TASR hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad, „máme málo zelene, musíme v meste rozšíriť takéto plochy. Už teraz, keď sa stavajú parkoviská na teréne, predpisujeme, aby boli priepustné, zelené, aby to nebola spevnená plocha, aby sa zbytočne neprehrievali.“

Za posledné roky v meste nevznikli veľké parky. Navyše výstavba bráni tomu, aby takáto plocha niekde vôbec vznikla. Preto podľa Konrad, treba zadefinovať, kde sa nebude stavať. Určiť plochy, ktoré budú určené iba pre obyvateľov hlavného mesta.

Zatiaľ teda nefunguje ideál, na ktorý by mal mať nárok každý Bratislavčan. O zelenej ploche s lavičkami najviac 500 metrov od domu môžu mnohí len snívať.

Mesto by sa malo zamerať na alternatívne zdroje energie, ktoré by mohli pomôcť zredukovať škodlivé odpadové látky z dopravy. Bratislava nemá problém s vodou a cez rok má veľa slnečných dní, čiže napríklad solárna elektráreň alebo polievanie ulíc, keď je teplo, by sa mohli stať každodennou skutočnosťou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk