Domáci Petržalčania budú pri rezidentskom parkovaní opäť o niečo zvýhodnení

parkovanie parkovacia politika parkovisko autá cesta petržalka bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Mestská časť pre nerezidentov spoplatní aj denné parkovanie, ktoré bolo doteraz zadarmo.

Petržalka pri rezidentskom parkovaní ešte viac zvýhodní domácich obyvateľov. Nerezidenti budú počas dňa potrebovať predplatenky. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

Mestská časť prichádza ešte pred letnými prázdninami s ďalšou úpravou pilotného programu parkovacej politiky a parkovacieho systému. Po opakovaných upozorneniach od štvrtka 24. júna spoplatní pre nerezidentov aj parkovanie v čase od 08:00 do 18:00, ktoré doteraz mohli využívať zadarmo,“ uviedla hovorkyňa.

Viac ako 10-tisíc majiteľov vozidiel si od štvrtka môže kúpiť parkovaciu eKartu. Návštevnícke hodiny pre registrovaných rezidentov zostávajú v platnosti.

Predplatenie parkovania

Po novom si parkovanie na všetkých modro vyznačených miestach budú musieť nerezidenti predplatiť dennou, týždennou, mesačnou alebo ročnou eKartou. Zakúpiť si ju môžu na oficiálnom webe samosprávy tu a v oficiálnej mobilnej aplikácii Urbi – Parkovanie Petržalka.

Ak zvýhodnenú možnosť takzvaných predplateniek motorizovaní nerezidenti v Petržalke nevyužijú, samospráva im bude aj počas dňa účtovať jedno euro za každú začatú hodinu parkovania,“ vysvetlila Halašková.

Krátkodobé registrované návštevy rezidentov budú môcť v Petržalke parkovať stále aj bezplatne, a to podľa platných podmienok takzvaných návštevníckych parkovacích hodín.

Petržalský parkovací systém

Petržalský parkovací systém spustený v novembri 2019 je nastavený tak, že obyvatelia s trvalým pobytom majú pre väčšinu svojich vozidiel parkovanie zadarmo vo všetkých regulovaných zónach, a to 24 hodín denne sedem dní v týždni.

Vďaka návštevníckym hodinám môžu vo vymedzenom čase bezplatne parkovať aj občasné návštevy rezidentov. Naopak, nerezidenti, ktorí sa do Petržalky vracajú opakovane a často, majú parkovanie v nočných hodinách spoplatnené jedným eurom za každú začatú hodinu.

Cez deň však aj oni doteraz parkovali v najväčšej mestskej časti úplne zadarmo. Stačilo, ak mali v mobile nainštalovanú mobilnú aplikáciu a zaregistrovali si v nej svoje vozidlo,“ konštatuje Halašková.

Opäť sa zahusťuje

S uvoľňovaním pandemických opatrení a postupným návratom zamestnancov späť do kancelárií sa však parkoviská v okrajových častiach Petržalky opäť zahusťujú zaparkovanými autami.

Denne nám v Petržalke parkovalo aj 10-tisíc návštevníckych vozidiel. Väčšina z nich počas dňa úplne zadarmo, keďže sme im to za predpokladu použitia mobilnej aplikácie umožňovali,“ vysvetľuje doterajšie fungovanie parkovacieho systému starosta Petržalky Ján Hrčka.

Toto sa od štvrtka mení a návštevníci najväčšej mestskej časti budú musieť aj za denné parkovanie na modro vyznačených miestach uhradiť poplatok. Samospráva predpokladá, že väčšina z nich využije zvýhodnenú kúpu niektorej z piatich verzií takzvanej parkovacej eKarty.

Predplatená eKarta

Predplatená eKarta funguje na princípe diaľničnej známky. Mimopetržalskí vodiči si ju môžu kúpiť na 24 hodín za jedno euro, na týždeň za päť eur, na mesiac za 10 eur a na kalendárny rok za 50 eur. Súčasťou ročnej eKarty je aj možnosť výhodne si dokúpiť časové rozšírenie parkovania.

Viacerí návštevníci prichádzajú do Petržalky za prácou aj pred ôsmou hodinou ráno a odchádzajú po 18:00. Pri zakúpení ročnej parkovacej karty im umožníme dokúpiť si potrebný čas tak, aby mohli v Petržalke parkovať tak, ako im to vyhovuje,“ opisuje Ivan Lučanič z referátu mobility miestneho úradu.

Po novom sa po kúpe eKarty návštevníci nebudú musieť prihlasovať do žiadnej aplikácie ani uvádzať konkrétne parkovacie miesto na ktorom stoja.

Denné parkovanie

Predplatené parkovanie sa týka iba denného parkovania v čase od 8.00 do 18.00, prípadne po spomínaných časových rozšíreniach od 6.00 do 20.00 hod.

Nočné parkovanie pre nerezidentov zostáva spoplatnené tak ako doteraz, teda sumou jedno euro za každú začatú hodinu.

Úhrada je však možná len cez SMS alebo klasický parkovací lístok zakúpený na vybraných čerpacích staniciach alebo recepcii budovy Technopolu,“ uzavrela Halašková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk