Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mytna_ulica_33_domec_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
16. mája 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Domcu pre bezdomovcov na Mýtnej hrozí pre nedostatok financií zatvorenie

Nízkoprahové denné centrum pre bezdomovcov Domec, ktoré na Mýtnej ulici v Bratislave prevádzkuje už tretí rok občianske združenie Vagus, zrejme budú musieť zavrieť. Bratislavská radnica Vagusu na prevádzku integračného centra pre ľudí bez domova odklepla takmer 42-tisíc eur, to však pokryje náklady centra najviac do konca mesiaca.

Vagus by podľa projektového riaditeľa občianskeho združenia Sergeja Káru potreboval na prevádzku 100-tisíc eur, už teraz vraj idú na dlh. Doterajší postup mesta pritom OZ Vagus hodnotí ako nezákonný. „Mesto nám chce na prevádzku Domca poskytnúť sumu, ktorá pokrýva len 40 percent nášho prevádzkového rozpočtu,“ vysvetľoval na dnešnej tlačovej konferencii Kára s tým, že Domec s kapacitou 80 ľudí mal v minulom roku 102-percentnú obsadenosť.

Domec chce združenie zachrániť. Radnici preto navrhli, že ak prispeje na pokrytie 70 percent nákladov na prevádzku denného centra, na zvyšných 30 percent si už občianske združenie peniaze zoženie. Na ponuku občianskeho združenia však podľa Káru vedenie mesta nereagovalo. Združenie Vagus však dúfa, že nakoniec denné centrum, v ktorom je k dnešnému dňu registrovaných 1 824 klientov, nebudú musieť zavrieť. „Nechceme zatvoriť toto miesto a snažíme sa preto robiť maximum. Dúfame, že mesto zmení svoj postoj,“ hovorí ďalej Kára.

Na zavretie Domca by doplatila zrejme aj kaviareň Dobre&Dobré, ktorú Vagus prevádzkuje pri Starej tržnici a dáva v nej prácu ľuďom bez domova. Práve integračné centrum Domec totiž vytvára akési zázemie pre fungovanie kaviarne, kde napríklad vyberajú spomedzi ľudí bez domova zamestnancov kaviarne a pomáhajú im tak začleniť sa do života.

Podľa expertky na zákon o sociálnych službách Lýdie Brichtovej ide zo strany mesta o postoj a postup, ktorým porušuje zákonom stanovené povinnosti, a to zabezpečiť a financovať u neverejného poskytovateľa službu odkázaným občanom nachádzajúcim sa v ohrození životne dôležitých potrieb. „Nakoľko mesto samé nie je schopné takúto sociálnu službu svojim občanom poskytnúť,“ objasňuje Brichtová. Samospráva mala podľa nej poskytnúť príspevky poskytovateľom tejto služby do konca februára tohto roka.

Hlavné mesto je však limitované rozpočtom a tento rok na prácu s bezdomovcami vyčlenilo približne 100-tisíc eur. Prerozdelilo ich medzi tri zariadenia – OZ Vagus priklepli 41 900 eur, Domov sv. Jána z Boha by malo dostať 55-tisíc eur a organizáciu Depaul Slovensko mesto podporí sumou 4 100 eur. Bratislavská radnica síce priznáva, že nie je schopná poskytnúť túto sociálnu službu všetkým, ktorí by sa o ňu uchádzali, no zároveň tvrdí, že chce problematiku ľudí bez domova riešiť.

Preto vôbec po prvýkrát mesto pristúpilo k systémovému prístupu k financovaniu sociálnych služieb v tejto oblasti. V rokoch 2014 a 2015 hlavné mesto financovalo túto službu podľa občianskeho zákonníka len OZ Vagus, a to aj napriek tomu, že toto občianske združenie nepredložilo registráciu na túto sociálnu službu (zaregistrované bolo až koncom roka 2015),“ vysvetľuje v tlačovej správe Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu. Radnica zároveň pripomína, že priestory, v ktorých Domec sídli, mesto Vagusu prenajalo za symbolické jedno euro ročne.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X