Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava dopravne obmedzenia magistrat hlavneho mesta 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: bratislava.sk
13. marca 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Dopravná situácia je aj napriek obmedzeniam pomerne pokojná, obyvatelia začali vo zvýšenej miere využívať MHD

Už uplynuli tri týždne od spustenia dopravných obmedzení a tie potvrdili, že vďaka novým pruhom pre verejnú dopravu na Gagarinovej ulici sa MHD na tomto úseku stala najrýchlejším spôsobom prepravy v dopravnej špičke.

V prípade, že naozaj nutne nepotrebujete na cestu do práce auto, teraz je najlepší čas presadnúť do MHD. Po práci sa po Gagarinovej dostanete domov oveľa rýchlejšie a jazda linkami 201, 202, 212 a 75 je do konca marca bezplatná.

Po uplynutí troch týždňov od spustenia rozsiahlych dopravných uzávierok je možné ich začať hodnotiť. Magistrát hlavného mesta využil k hodnoteniu aj dáta zo sčítačiek cestujúcich v MHD a palubných jednotiek, ktoré evidujú polohu a čas jazdy.

Z týchto čísel vyplýva, že smerom von z mesta sa na Gagarinovej rýchlosť MHD strojnásobila a počet cestujúcich MHD v tomto úseku narástol zhruba o tretinu. Napríklad, v dvoch trolejbusových linkách jazdiacich po Gagarinovej ulici (201 a 202) stúpol počet cestujúcich v trojhodinovej poobedňajšej špičke v priemere z 2569 cestujúcich na 3524 a jazdná doba medzi zastávkami Hraničná a Cintorín Vrakuňa sa skrátila z 31 minút na 10,5 minúty.

Bratislava dopravne obmedzenia magistrat hlavneho mesta 2.jpg
Zdroj: bratislava.sk

V opačnom smere, do mesta, si rýchlosť MHD zachovala približne rovnakú úroveň 10 minút. Aj toto je však úspech, pretože si zachovala čas aj napriek nárastu automobilov v tomto úseku v dôsledku obmedzenia zjazdu z Prístavného mosta a väčšieho využívania diaľničného zjazdu na Gagarinovu ulicu. Len pre porovnanie, jazdná doba trolejbusu 212 na Mierovej ulici, kde nie je vyhradený bus pruh sa zhoršila, čo by sa pravdepodobne stalo aj na Gagarinovej, ak by na nej mesto nevyznačilo pruhy pre verejnú dopravu a nechali individuálnu aj verejnú dopravu jazdiť v tých istých jazdných pruhoch.

Priemerný počet cestujúcich pasažierov v MHD v čase rannej špičky vzrástol v priemere zo 4 971 na 6 020. Vedenie mesta je síce spokojné s dopravnými opatreniami, avšak stále pracuje na nových vylepšeniach. Magistrát pracuje aj na zrýchlení MHD z Petržalky na linkách 98, 96 a 196. V pláne má aj upravenie signálnych plánov na križovatkách Prievozská/Bajkalská a Gagarinova/Tomášikova a tiež vodorovného značenia na diaľničnom zjazde na Bajkalskú a na rozdvojke z Bajkalskej na diaľničný obchvat, Prístavnú a Slovnaftskú.

Bratislava dopravne obmedzenia magistrat hlavneho mesta 3.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Mnohí obyvatelia mali výhrady aj k porušovaniu jazdy v pruhoch pre verejnú dopravu. Tu vedenie mesta zdôrazňuje, že polícia využíva objektívnu zodpovednosť a že prvé pokuty by mali vinníkom prichádzať už v týchto dňoch.

Od celkového konštatovania, že sme situáciu zvládli máme ešte ďaleko, v každom prípade však chcem poďakovať všetkým Bratislavčankám a Bratislavčanom, ako sa k vzniknutej situácii postavili. My stále pracujeme na tom, aby sme ponúkli aspoň jeden spôsob dopravy, ktorý sa zápcham v Bratislave z väčšej časti vyhne. Keď vystúpia z áut tí, ktorí ich na cestu do práce nutne nepotrebujú, uľahčia aj tým, ktorí auto naopak potrebujú, lebo vozia deti do školy, na krúžky a pod. A vidíme aj na základe dát, že sa to sčasti už deje,“ uzatvára hodnotenie primátor Bratislavy, M. Vallo.

Bratislava dopravne obmedzenia magistrat hlavneho mesta 1.jpg
Zdroj: bratislava.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X