Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
autobus-mdh-bratislava-doprava.jpg
Foto: ilustračné, imhd.sk

Dopravný podnik Bratislava bude bohatší o desiatky autobusov, použiť chce eurofondy

V týchto dňoch vyhlasuje súťaže na nákup nových nízkopodlažných vozidiel dĺžky 12,2 metra.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) doplní svoj vozidlový park o ďalšie nízkopodlažné autobusy. V tlačovej správe o tom informoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

Dopravný podnik v týchto dňoch postupne vyhlasuje súťaže na nákup nových nízkopodlažných vozidiel do dĺžky 12,2 metra. Vysúťažiť sa chystá štyri rôzne druhy pohonov,“ uviedol hovorca.

Výsledný počet autobusov, ktorý si DPB z vysúťažených typov nakoniec objedná, bude závisieť od možnosti spolufinancovania nákupu ekologických vozidiel. DPB uvažuje o nákupe 80 dieselových (Euro 6D) či CNG autobusov, alebo 40 elektrobusov či autobusov na vodíkový pohon.

Finančné zdroje

Ako poznamenal hovorca, DPB mení filozofiu pri verejnom obstarávaní nových vozidiel. Výsledok súťaží bude podkladom pre uchádzanie sa o finančné zdroje z eurofondových programov, štrukturálnych fondov alebo iných prostriedkov určených na obdobný účel.

Keďže proces verejného obstarávania zvykne byť zdĺhavý, nečakáme na konkrétnu výzvu, ale súťažíme už v predstihu. Preferujeme uzavrieť rámcové zmluvy najmä na nákup nízkoemisných dopravných prostriedkov,“ vysvetlil predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Ich cena je niekoľkonásobne vyššia a financovanie nákupu je podmienené najmä prostriedkami z EÚ. „Vozidlá so štandardným pohonom prichádzajú do úvahy v prípade, ak sa na preplatenie takéhoto nákupu nenájdu príslušné dotačné mechanizmy,“ dodal.

Požiadavky na autobusy

Cestujúcich budú voziť nové plne klimatizované a nízkopodlažné autobusy s determálnymi bočnými oknami, ktoré zabezpečia tepelný komfort najmä v letných mesiacoch.

Samozrejmosťou sú nerezové madlá a tyče, hygienickejšie koženkové sedadlá, kamerový systém aj nový informačný systém s LED bodovými panelmi či vnútornými LCD displejmi, zobrazujúcimi reálne odchody nadväzných spojov zo zastávok,“ poznamenal hovorca DPB.

Pre vodičov požaduje dopravný podnik priestrannú kabínu vrátane úložného priestoru, ergonomické usporiadanie prístrojovej dosky, kvalitné a pohodlné sedadlo a novinkou bude systém sledovania mŕtveho uhla.

Výkon klimatizácie sa vôbec po prvý krát stal kvalitatívnym súťažným kritériom, nielen požiadavkou v technickej špecifikácii vozidla,“ zdôraznil Chlebovec.

Obstarávacia cena

Obstarávacia cena vozidiel sa vzhľadom na rôzne typy súťaží líši. Celková predpokladaná hodnota zákazky na kúpu 80 autobusov s dieselovým pohonom je 22 miliónov eur.

DPB by chcel súťaže na všetky typy pohonov vyhlásiť v priebehu augusta. Nové autobusy v uliciach Bratislavy nahradia 12 až 14-ročné vozidlá a skvalitnia cestovanie mestskou hromadnou dopravou.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X