Dopravný podnik Bratislava chce predĺžiť lehotu na výber nových autobusov

Autobus mestska hromadna doprava dopravny podnik bratislava vyberove konanie.jpg
Foto: ilustračné, Dopravný podnik Bratislava

Zavedú novú metódu výberu dodávateľa, a to prostredníctvom sealed-bid aukcii.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) chce predĺžiť lehotu na výber 85 nových autobusov a taktiež zavádzajú novú metódu výberu výhercu výberového konania.

Mestský dopravca vyhlásil 19. augusta výberové konanie na dodávku nových autobusov a zvažuje, že predĺži zákonom stanovenú lehotu na predkladanie ponúk minimálne o ďalších 10 dní, aby sa do súťaže mohlo zapojiť čo najviac výrobcov z Európy. „Veríme, že sa nám tým podarí získať čo najviac ponúk a prispeje to k ešte vyššej férovosti súťaže,” uviedol Martin Žarnovický z DPB.

Nákup 85 nových autobusov je jedným z najväčších a najvýznamnejších tendrov v histórii bratislavskej mestskej hromadnej dopravy (MHD). Pred vyhlásením súťaže si dopravný podnik urobil cenový prieskum a oslovil všetkých výrobcov, ktorí dodávajú autobusy na český a slovenský trh. Podmienky stanovené v technickej špecifikácii pre rozhodujúcu časť zákazky vedelo splniť minimálne šesť uchádzačov z európskeho trhu.

Dlhší čas na prípravu ponuky

Výrobcom autobusom chceme dať viac času, aby sa mohli informovať na požadované technické špecifikácie, ktoré im radi objasníme a dáme im dlhší čas na prípravu ponuky. Už pôvodné kritéria súťaže boli nastavené tak, aby nepreferovali žiadneho výrobcu a dávali možnosť prihlásiť sa skutočne každému,“ dodal Žarnovický.

Okrem predĺženia lehoty DPB zavádza aj novú metódu výberu výhercu výberového konania. DPB sa rozhodli nepoužiť e-aukciu, ale tzv. sealed-bid aukciu. Pri sealed-bid aukcii uchádzači nevedia, či sa do súťaže prihlásil aj ich konkurent a majú stanovený termín, do ktorého musia predložiť svoju cenovú ponuku.

Elektronická aukcia

Po uplynutí tejto lehoty už nemôžu svoju ponuku upravovať. Až po uplynutí lehoty sa dozvedia, či boli vo verejnom obstarávaní sami, a ak nie, aké boli ceny ostatných. „Tento spôsob súťaže podstatne mení motiváciu firiem a znamená výhodnejší nákup pre obstarávateľa,“ uviedol DPB.

Pri elektronickej aukcii je bežné, že firma dá maximálne vysokú vstupnú ponuku. Následne majú ďalší uchádzači možnosť znižovať túto ponuku a takto navzájom medzi sebou súťažiť. Avšak v prípade, že sa do súťaže zapojí iba jeden uchádzač, jeho vstupná, teda maximálne vysoká ponuka, sa stáva aj ponukou konečnou.

Sealed-bid aukcia

V sealed-bid aukcii firma v čase predkladania ponuky nevie, či je sama, alebo nie, čo predpokladá, že v snahe uspieť musí na prvýkrát predložiť cenu, ktorá zodpovedá jej skutočným nákladom a primeranému zisku. „Tento postup preto považujeme za najtransparentnejší a z pohľadu obstarávateľa za najekonomickejší,“ uviedol Žarnovický.

Nových 85 autobusov má skvalitniť cestovanie v hlavnom meste. Z celkového počtu má byť 81 kĺbových autobusov, z ktorých každý odvezie minimálne 125 cestujúcich. Ďalšie štyri majú byť mikrobusy, ktoré plánujú použiť v úzkych uličkách na Kramároch a na Slavíne. Všetky nové autobusy majú mať zabudovanú výkonnú klimatizáciu, WiFi pripojenie na internet, USB zásuvky na dobíjanie mobilov a bezpečnostné kamery. Všetky musia tiež spĺňať najnovšie emisné normy Euro 6.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk