Dopravný podnik Bratislava sa zaradil k najväčším inovačným lídrom, ukázal prieskum

Dopravny podnik autobus.jpg

Uviedli to odborníci z medzinárodného združenia pre verejnú dopravu, ktorých na Slovensku zastupuje Inštitút verejnej dopravy.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) sa podľa prieskumu zaradil k najväčším inovačným lídrom. Ako informoval hovorca DPB Martin Chlebovec, uviedli to odborníci z medzinárodného združenia pre verejnú dopravu UITP– Union Internationale des Transport Publics so sídlom v Bruseli, ktorých na Slovensku zastupuje Inštitút verejnej dopravy (IVD).

Ten urobil detailný prieskum zameraný na objem ponuky, počet cestujúcich, rozvoj siete liniek, kvalitu služieb, investície pre rozvoj infraštruktúry a prevádzky, mieru ekologizácie a bezpečnosť.

Obnova a inovácie

Zozbierané dáta porovnali s výsledkami iných zahraničných dopravcov v Európe v mestách nad 250-tisíc obyvateľov. „Z prieskumu vyplynulo, že na Slovensku je jednoznačne najväčším investorom do modernizácie vozidlového parku, dopravnej infraštruktúry a informačných technológií práve DPB,“ uviedol Chlebovec.

Od roku 2019 DPB nepretržite pracoval na obnove a inovovaní svojho vozidlového parku. „Zakúpil štyri nové minibusy, 12 letiskových autobusov vrátane jedného určeného na výcvik, 71 kĺbových vozidiel a 63 krátkych autobusov,“ doplnil s tým, že do konca jesene tak bude v uliciach premávať dokopy 150 autobusov s najnovšími technológiami.

Ekologizácia dopravy v Bratislave

K ekologizácii dopravy v Bratislave prispeje podľa DPB aj rozširovanie trolejbusovej dopravy. „Vďaka trom súťažiam a získaným financiám z európskych fondov na nové hybridné vozidlá pribudne už v roku 2023 do flotily dopravného podniku 11 kusov 12-metrových, 23 kusov 18-metrových a 16 kusov 24-metrových trolejbusov s pomocným batériovým pohonom,“ priblížil Chlebove.

Ten bude slúžiť na prejazd úsekmi, ktoré sú mimo trakčnej siete, čím plnohodnotne nahradia autobusy. Vozidlový park budúci rok doplní aj 30 nových nízkopodlažných električiek a štyri vodíkové autobusy.

Prieskum verejnej dopravy

Medzinárodné združenie pre verejnú dopravu UITP – Union Internationale des Transport Publics robí v pravidelných intervaloch prieskum v sektore verejnej dopravy a dopravných podnikov. Do ich portfólia patrí viac ako 1 800 členov zo 100 krajín.

Hlavnou náplňou je obhajoba verejnej dopravy na celosvetovej úrovni a podpora realizácie viacerých projektov na skvalitnenie verejnej dopravy s dôrazom na ekológiu, ako nástroja pre udržateľnú mobilitu a kvalitný život v mestách.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk