Dopravný podnik Bratislava vyhlásil verejné obstarávanie na nákup nových kĺbových autobusov

Klbove_autobusy.jpg
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Predpokladaná hodnota zákazky na dodanie autobusov s CNG pohonom predstavuje 52,5 mil. eur, na autobusy s dieselovým pohonom 33 mil. eur.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) vyhlásil súťaž na nákup nových nízkopodlažných autobusov dĺžkovej kategórie 18 metrov. Ako informuje hovorca DPB Martin Chlebovec, nové vozidlá majú zabezpečiť obnovu vozidlového parku v rokoch 2023-2024. Vysúťažiť sa chystá dva rôzne druhy pohonov.

Obstarávacia cena vozidiel sa vzhľadom na rôzne typy líši. Predpokladaná hodnota zákazky na dodanie autobusov s CNG pohonom predstavuje 52,5 mil. eur a hodnota súťaže na autobusy s dieselovým pohonom 33 mil. eur,“ uviedol.

Počet autobusov nie je známy

Výsledný počet autobusov, ktorý si DPB z vysúťažených typov nakoniec objedná, bude závisieť od možností financovania.

Výsledok súťaží bude podkladom pre uchádzanie sa o finančné zdroje z eurofondových programov, štrukturálnych fondov alebo iných prostriedkov určených na nákupy vozidiel,“ vysvetlil hovorca.

Predmetom verejného obstarávania je vyrobenie, dodanie a schválenie na prevádzku 150 kusov nízkopodlažných mestských autobusov s CNG pohonom a 100 kusov s dieselovým pohonom, s celkovou obsaditeľnosťou minimálne 120 cestujúcich a dĺžkou do 18,8 metra.

Detaily prevedenia

Autobusy budú dodávané na základe rámcovej zmluvy a po zadaní jednej alebo viacerých objednávok podľa potrieb DPB. Dodacia lehota je stanovená do 12 mesiacov od zadania objednávky.

Nové autobusy v uliciach nahradia 12 až 15-ročné vozidlá a skvalitnia cestovanie mestskou hromadnou dopravou,“ uviedol Chlebovec.

Na základe tejto súťaže preferujeme uzavrieť rámcové zmluvy najmä na nákup nízkoemisných dopravných prostriedkov. Využívame a nachádzame rôzne dostupné zdroje a potrpíme si na detaily výbavy a prevedenia,“ doplnil predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Nadštandardná výbava

Nové autobusy budú plne klimatizované a nízkopodlažné s determálnymi bočnými oknami. „Samozrejmosťou sú nerezové madlá a tyče, sedadlá s nenasiakavými poťahmi, či kamerový systém,“ vymenoval hovorca.

Súčasťou nových autobusov bude tiež informačný systém s LED bodovými panelmi či vnútornými LCD displejmi zobrazujúcimi reálne odchody nadväzných spojov.

Ide o nadštandardnú výbavu, ktorá je obyvateľmi obľúbená,“ dodal. Pre vodičov požaduje DPB priestrannú kabínu vrátane úložného priestoru, či ergonomické usporiadanie prístrojovej dosky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk