Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
trolejbus
ilustračné: DPB
8. februára 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skDPB, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Dopravný podnik by chcel zvýšiť podiel vodičiek na linkách MHD, v súčasnosti ich jazdí 68

Dopravný podnik Bratislava (DPB), a. s., by rád prijal do svojich radov ženy vodičky. Vedenie spoločnosti im sľubuje rovnaké podmienky ako majú muži.

Celkovo má DPB k januáru 2017 v evidencii 1 463 vodičov s vekovým priemerom 48 rokov, z toho je 68 žien – 51 vodičiek električiek, 16 vodičiek autobusov a jednu vodičku trolejbusu.

Žena vodička sa môže rozhodnúť pre akýkoľvek dopravný prostriedok MHD, avšak vodička autobusu a trolejbusu musí spĺňať minimálny vekový limit 24 rokov a vodička električky 20 rokov. „Naše budúce vodičky musia byť zdravotne spôsobilé a musia taktiež absolvovať  psychologické testy a odbornú prípravu. Tie sa dajú aj za podpory svojich školiacich pracovníkov, či nových kolegýň bezproblémovo zvládnuť,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Ing. Milan Urban.

Aby mohli jazdiť na autobusoch MHD, potrebujú záujemkyne vodičský preukaz skupiny D a kvalifikačnú kartu vodiča na osobnú dopravu. Ak chcú byť vodičkami trolejbusu, platia rovnaké podmienky ako pre vodičky autobusu, musia mať však aj oprávnenie na vedenie trolejbusov. Na vedenie električiek stačí vodičský preukaz skupiny B a oprávnenie na vedenie električiek.
Výhodou pre ženy, ktoré sa chcú stať vodičkami bratislavskej MHD, je vzťah k ľuďom, keďže denne prepravia stovky cestujúcich, či už deti do škôl alebo dospelých do práce. Samozrejmosťou na výkon tejto pozície je tiež slušné a zdvorilé vystupovanie, trpezlivosť, spoľahlivosť a sebaovládanie.

Priemerná mzda vodiča MHD je podľa DPB 1 202 eur. Okrem základu majú vodiči odmeny za nadčasy, prácu cez víkend a počas sviatkov. Predtým, ako sa človek stane vodičom mestskej hromadnej dopravy, musí mať odbornú prípravu, dopravný podnik ich podľa Urbana zabezpečuje vlastnými kapacitami. Vodiči so všetkými oprávneniami najskôr so služobne starším vodičom absolvujú zacvičenie v predpísanom počte hodín, po jeho ukončení už pracujú samostatne podľa prideleného harmonogramu služieb.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X