Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hybridny trolejbus obstaravanie dopravny podnik.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: dpb.sk
23. apríla 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Dopravný podnik obstará 50 hybridných trolejbusov za viac ako 45 mil. eur

Zákazky budú financované z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z fondov Európskej únie.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) vyhlásil verejné obstarávanie na 50 nových hybridných trolejbusov. V tlačovej správe o tom informoval vedúci odboru marketingu a propagácie DPB Peter Roško.

DPB po úspešných testoch hybridných trolejbusov z jesene minulého roka vyhlásil verejné obstarávanie na 50 trolejbusov, ktoré jazdia časť trasy pod trolejovým vedením a časť na trakčné batérie,“ uviedol.

Obstarávanie pozostáva z troch zákaziek v celkovej hodnote viac ako 45 mil. eur. Zákazky budú financované z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z fondov Európskej únie.

Moderné megatrolejbusy

Všetky vozidlá budú moderné, nízkopodlažné, klimatizované, na časti trasy budú premávať pod trolejovým vedením a časť na trakčné batérie, ktoré sa budú dobíjať z trolejovej siete.

Prvou zákazkou DPB je obstaranie 16 hybridných 24-metrových, trojčlánkových megatrolejbusov s kapacitou minimálne 160 cestujúcich.

Skúšané vozidlo v novembri minulého roka bez problémov zvládlo aj ostré zákruty na trase linky 201. Práve na jednu z najvyťaženejších liniek v hlavnom meste by chcel DPB megatrolejbusy nasadiť a nahradiť tak doterajšie 19-metrové kĺbové trolejbusy,“ avizuje dopravný podnik. Odhadovaná hodnota zákazky je 19,413 mil. eur bez DPH.

Požičaný trolejbus

Koncom októbra 2020 DPB testoval 18-metrový hybridný trolejbus požičaný z Českých Budějovíc. „Aj tieto testy dopadli na výbornú, a tak podnik plánuje obstarať 23 kusov 18-metrových hybridných trolejbusov, ktoré budú mať kapacitu minimálne 115 cestujúcich,“ uvádza dopravný podnik, ktorý by ich chcel nasadiť na linku na letisko.

Na trase linky 210 z Hlavnej stanice Bratislava k Novému SND by nahradili aktuálne jazdiace trolejbusy s dieselgenerátorom.

Vďaka hybridným trolejbusom a výstavbe trolejového vedenia k budove divadla by sa trasa linky predĺžila až pod Most SNP. Spájala by tak viaceré dôležité prestupné uzly pre ľudí cestujúcich do, respektíve z Bratislavy,“ doplnil DPB. Odhadovaná hodnota zákazky je 18,783 mil. eur bez DPH.

Obnova vozového parku

Treťou zákazkou je obstaranie 11 kusov 12-metrových hybridných trolejbusov, ktoré budú nasadené na novú linku medzi Kolibou, Hradom a hlavnou stanicou, ktorá vznikne spojením liniek 41 a 203.

Trolejbusy majú mať kapacitu aspoň 70 cestujúcich. Celková odhadovaná hodnota zákazky je 7,205 mil. eur bez DPH.

Som hrdý na to, že aj v náročnej situácii s výrazným výpadkom tržieb spôsobeným pandémiou koronavírusu, môžeme aj naďalej obnovovať vozidlový park vďaka efektívnemu využívaniu eurofondov. Bratislavská MHD tak bude výrazne ekologickejšia, kvalitnejšia a novými trolejbusmi dokonca nahradíme autobusy na viacerých linkách,“ uzavrel predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X