Dopravný podnik skončil rok 2014 so ziskom

Dopravný podnik Bratislava, autobusy
ilustračné: SITA

Audítori zistili, že výnos za rok 2014 je 660 722 eur. Dopravný podnik Bratislava je tak aj vďaka lacnejším cenám ropy, nafty a energií v zisku.

Dopravný podnik tvrdí, že sa k zisku dostali postupným šetrením. S úspornými opatreniami začali v roku 2011 a postupne v trojročnom období od roku 2012, bez nákladov na opravu tunela pod Hradom, dosiahli takmer vyrovnaný hospodársky výsledok, priblížila hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

„Od nástupu nového manažmentu od roku 2011 sme si uvedomovali, že nepriaznivú finančnú situáciu zvrátime len vďaka šetreniu. Napriek tomu, že dotácia na prevádzku zo strany mesta sa mierne znižovala, dokázali sme v minulých rokoch vygenerovať takmer vyrovnaný hospodársky výsledok bez toho, aby to pocítila cestujúca verejnosť a už v roku 2014 sme dosiahli zisk,“ povedal predseda predstavenstva agenerálny riaditeľ DPB Ľubomír Belfi.

Ako dodal, nákupom nových vozidiel z eurofondov sa podarilo zmodernizovať vozový park DPB, mestu tak podľa Belfiho ušetrili 200 miliónov eur investičných prostriedkov.

Audit v DPB vykonali audítori v zmysle zákona o účtovníctve a podľa zákona o audítoroch. „Podľa nášho názoru účtovná závierka poskytuje pravdivý a verný obraz finančnej situácie spoločnosti Dopravný podnik Bratislava, akciová spoločnosť k 31. decembru 2014 a výsledku jej hospodárenia za rok končiaci k uvedenému dátumu v súlade s Medzinárodnými štandardmi pre finančné výkazníctvo, ako ich schválila Európska únia,“ tlmočila zistenia zo správy audítora zo dňa 17. marca 2015 hovorkyňa DPB Volfová.

Audítori sa v DPB zamerali aj na kontrolu ekonomicky oprávnených nákladov v súlade s Rámcovou zmluvou o službách vo verejnom záujme a zabezpečení mestskej hromadnej dopravy osôb na roky 2014 – 2020. „Audítori skonštatovali, že tieto náklady sú v súlade so zmluvou,“ priblížila Volfová.

Podľa DPB na priaznivý výsledok hospodárenia mal vplyv aj vývoj cien nafty a plynu. Podľa Belfiho vlani takto ušetrili takmer 800-tisíc eur, ktoré DPB využil najmä na opravu koľajových tratí. Vedenie DPB tvrdí, že v období od roku 2012 do 2014 ušetrili aj na spotrebe elektriny viac ako milión eur.

Lacnejšia o 8-9 percent je elektrina aj v tomto roku, informuje Volfová. Zrejme inak to vidí vedenie hlavného mesta Bratislavy. Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal totiž v polovici marca hovoril, že si tiež chce posvietiť na výdavky Dopravného podniku. Výdavky DPB sa mu totiž zdajú vysoké, podniku vtedy vyčítal práve drahú elektrinu či naftu, no napríklad i drahé úvery. Poslať chce do podniku tiež audit.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk