Dopravný podnik zavádza úsporné opatrenia: Zastávky budú na znamenie a zaniknú niektoré linky

Dopravny podnik autobusy trolejbusy cestovne poriadky.jpg
Foto: ilustračné, Dopravný podnik Bratislava

Od 13. februára budú všetky autobusové a trolejbusové zastávky na znamenie.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) zrealizoval viaceré opatrenia na úsporu financií. Ako informoval hovorca DPB Martin Chlebovec, cieľom bolo optimalizovať chod dopravcu tak, aby minimalizoval dopady na cestujúcich.

Z dôvodu rastúcich cien energií, ako aj ďalších iných položiek je nevyhnutné pristúpiť k ďalšiemu obmedzeniu výdavkov,“ uviedol s tým, že od 13. februára preto zavádzajú v Bratislave viacero zmien, ktoré budú pre cestujúcich znamenať zmenu návykov pri cestovaní.

Všetky zastávky na znamenia

Jednou zo zmien na znižovanie nákladov je zavedenie všetkých zastávok na znamenie pre autobusovú a trolejbusovú dopravu. „To pomôže znížiť sumu na prevádzku takmer o pol milióna eur prostredníctvom úspor na pohonných hmotách pri brzdení a rozbiehaní,“ vysvetlil Chlebovec.

Cestujúcim sa tak navyše skráti jazdná doba približne o 10 percent v časoch mimo dopravnej špičky. „Okrem iného tiež prinesie zlepšenie tepelného komfortu a menej emisií v mestskom prostredí,“ doplnil s tým, že zmena sa dotkne približne len tretiny zastávok, ktoré ešte na znamenie nie sú.

Financie dopravcov

Bratislava sa tak podľa hovorcu zaradí medzi iné zahraničné, ale aj slovenské mestá, kde podobné opatrenie šetrí financie dopravcov už dnes.

Pre cestujúcich stojacich viditeľne na zastávke sa nič nemení. Vozidlo v takomto prípade zastaví na zastávke automaticky, rovnako aj v prípade, ak sa v jej priestore už nachádza spoj inej linky,“ priblížil Chlebovec.

Pred vystupovaním je potrebné vždy včas stlačiť tlačidlo, ktorým cestujúci oznámi zámer vystúpiť. DPB stanovil prechodné obdobie dvoch mesiacov, počas ktorých budú cestujúci nepretržite informovaní vo vozidlách i na zastávkach.

Nízko vyťažené linky

Od 13. februára obnovujú takzvaný vysokoškolský grafikon, teda premávku linky 184 a viac spojov na linkách 31, 39 a 87. Niektoré nízko vyťažené linky DPB budú pre nepriaznivú finančnú situáciu hlavného mesta a dopravného podniku od februárového zmenového termínu optimalizované. Zmeny sa dotknú liniek 45, 79, 145, 147 a 151. Pre veľmi nízku vyťaženosť zaniknú linky X70, 27 a 58.

Dopravný podnik patrí medzi veľkoodberateľov elektrickej energie, ktorá napája trakčnú sieť pre trolejbusy a električky. Od polovice minulého roka zrealizoval viaceré opatrenia zamerané na úsporu financií v súvislosti so spotrebou energií.

Vzhľadom na rastúce ceny pohonných hmôt, výpadky príjmov samospráv, ale aj situáciu spôsobenú pandémiou prichádza DPB od roku 2019 o milióny z rozpočtu,“ poznamenal Chlebovec s tým, že iba pre rok 2023 bude tento negatívny dopad predstavovať 35 miliónov eur ročne.

Cestujúcim DPB odporúča, aby si pred svojou cestou od 13. februára skontrolovali cestovný poriadok. Všetky informácie sú k dispozícii na webe www.dpb.sk, rovnako aj na zastávkach.

Znamenie dopravna podnik.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk