Dostihová tribúna stála už milión eur. Kedy bude dostavaná?

Jazdec Tomáš Lukášek na koni Captain Grant (uprostred), víťaz pretekov Cena Biomin, dostihy 18. míting sezóny – St. Leger. Bratislava, 25. september 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
ilustračné: SITA

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ani na tento rok nevyčlenilo prostriedky na pokračovanie výstavby polyfunkčnej tribúny na dostihovej dráhe v petržalskom Starom háji. Projekt viazne už viac ako tri roky. Do zakonzervovania z 9. februára 2012 preinvestovali vyše milióna eur.

Podľa slov ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka nemá jeho rezort v tomto rozpočtovom roku vyčlenené finančné prostriedky na dostavbu tribúny. „Zatiaľ identifikované možnosti využitia fondových prostriedkov EÚ nepreukázali oprávnenosť takýchto výdavkov. Štátny podnik by mal aj napriek tomu pokračovať v identifikácii možných ciest, ako zabezpečiť svoj rozvoj aj prostredníctvom dobudovania tribúny, ak sa aj opätovne preukáže jej opodstatnenosť,“ dodal.

Riaditeľ Závodiska Bratislava Marián Šurda v decembri 2009 v rozhovore pre časopis „Životný štýl a kôň“ predznamenal: „Predpokladám, že tribúna by sa mohla otvoriť začiatkom dostihovej sezóny 2012.“ ZB v marci 2010 vyhlásilo verejné obstarávanie a zákazku získala spoločnosť Strabag. Výstavba mala pôvodne trvať 16 mesiacov od podpísania zmluvy, ktorú Strabag a ZB uzavreli 18. júna 2010. Už od sezóny 2012 sa dostihy mali opäť – po prvý raz od zavedenia tzv. provizória v sezóne 1989 – konať na ľavú ruku. V lete 2010 však prišlo pozastavenie projektu. Šurda potom v novembri 2010 na Galavečere slovenského turfu oznámil, že vedenie rezortu napokon schválilo investície na výstavbu, ktorú zmrazili po rozsiahlych povodniach v SR.

MPRV SR teraz nevylúčilo pokračovanie výstavby, ale bez stanovenia aspoň orientačného termínu.

Zatiaľ nie je známe, či a o koľko by sa zvýšili pôvodne rozpočtované náklady. „Je účelnejšie je dať si vypracovať takúto štúdiu až po predbežnom identifikovaní možného zdroja finančných prostriedkov, z ktorého by sa dostavba tribúny financovala,“ skonštatoval Peter Hajnala, riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk