Dôvodom zrušenia súťaže na osvetlenie bolo zverejnenie mien záujemcov

Verejné osvetlenie, Hviezdoslavovo, námestie
ilustračné: SITA

Hlavné mesto zrušilo súťaž na dodávateľa verejného osvetlenia v meste pre zverejnenie mien záujemcov. Tie uviedol vo svojej tlačovej správe pre novinárov Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

„Na základe našich interných aj externých právnych analýz je to závažné porušenie princípov verejného obstarávania,“ informovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Mesto zrušilo súťaž na nového dodávateľa verejného osvetlenia v meste 14. marca. ÚVO spomenulo nemá uchádzačov v tlačovej správe v súvislosti s tým, že Úradu pre verejné obstarávanie podľa jeho hovorkyne Janky Zvončekovej prišli k zákazke na zabezpečenia osvetlenia v Bratislave námietky od niekoľkých spoločností. Sú to spoločnosti Siemens, AVE SK odpadové hospodárstvo, s. r. o., a spoločnosť O.S.V.O. comp, a. s. „Zrušenie verejnej súťaže na osvetlenie preverujeme, najmä či dôvody jej zrušenia sú v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ pripomína ÚVO vo svojom piatkovom stanovisku.

Úrad sa bráni

Ako ďalej pripomínajú, Úrad pre verejné obstarávanie konal v medziach platných právnych predpisov, keďže len oznámil informácie, ktoré sú zákonne prístupné, ktoré oznámiť mohol a týkajú sa konaní o námietkach. Úrad tiež uvádza, že tie vzniesli záujemcovia voči podmienkam nastaveným zo strany verejného obstarávateľa, teda magistrátu.

„V žiadnom prípade tu nemožno hovoriť o sprístupnení mien uchádzačov, ktorí predložili vo verejnej súťaži ponuky, keďže neuplynula lehota na predkladanie ponúk. Vzhľadom na to, že neuplynula lehota na predkladanie ponúk, ktorú verejný obstarávateľ opakovane predlžoval, v danom čase sa okruh potenciálnych záujemcov a uchádzačov stále len tvoril. Zoznam uchádzačov, ktorí predložili ponuku tak nemohol byť v danom čase vytvorený a úrad ho ani nemal ako zverejniť,“ ukončil ÚVO.

Zrušenie súťaže viacerí vítajú

Súťaž na nového dodávateľa obstarávania viackrát kritizovala mestská poslankyňa Lucia Štasselová. „Na prvý pohľad by sme mali byť radi, keďže opakovane upozorňujem na netransparentné výberove konanie na dodávateľa verejného osvetlenia v Bratislave. Magistrát však ako dôvod zrušenia uvádza vyzradenie mien uchádzačov, ktoré neštandardne zverejnilo ÚVO,“ uviedla poslankyňa.

Zrušenie súťaže víta starosta Vajnôr a zároveň mestský poslanec Ján Mrva. Na zastupiteľstvách Mrva s viacerými poslancami viackrát žiadali primátora, aby súťaž na osvetlenie zrušil. Zdala sa im netransparentná. „Som rád, že primátor súťaž zrušil, i keď si na to našiel zámienku, ktorou je odhalenie identity uchádzačov o zákazku,“ poznamenal Mrva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk