Dôvody na štrajk v Dopravnom podniku vraj nie sú

dpb, Nesrovnal
ilustračné: SITA

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal dôvody na prípadný štrajk zamestnancov Dopravného podniku Bratislava nevidí.

„Situácia v Dopravnom podniku je stabilná, financovanie beží,“ povedal primátor Nesrovnal. Reagoval tak na vyjadrenia odborárov z DPB, podľa ktorých by mohlo zníženie dotácie na bežnú prevádzku, navrhované v tohtoročnom rozpočte, viesť k znižovaniu počtu liniek, znižovaniu miezd či dokonca k prepúšťaniu zamestnancov DPB.

Primátor Nesrovnal hovorí, že vydal vedeniu Dopravného podniku Bratislava pokyn, aby neprepúšťali zamestnancov a neznižovali mzdy.

„Na prepúšťanie zamestnancov či znižovanie miezd nevidím žiadny dôvod,“ povedal Nesrovnal. Dodal, že Dopravný podnik by mal tento rok dostať dokonca viac peňazí ako vlani. Celková navrhovaná suma preň je podľa primátora o viac ako päť miliónov eur vyššia.

Inak to však vidia odborári z Dopravného podniku Bratislava, ktorí včera upozorňovali, že primátor mieša kapitálové výdavky s bežnými. Odborári totiž vypočítali, že mesto dopravnému podniku na bežné prevádzkové potreby navrhuje v rozpočte o takmer 3,5 milióna eur menej ako vlani. Za menšiu dotáciu by však chcelo približne rovnaké výkony ako vlani, DPB by mal totiž podľa návrhu rozpočtu aj tento rok najazdiť približne 45 miliónov vozových kilometrov.

Primátor Nesrovnal si však stojí za tým, že dopravnému podniku nedáva menej peňazí. Naopak, tvrdí, že situácia je stabilná.

„Za tri mesiace tohto roku dostal dopravný podnik 18 miliónov eur, to je presne to, čo dostal aj za minulý rok,“ povedal primátor. Tvrdí tiež, že mesto si splní všetky záväzky, ktoré mu budú voči dopravnému podniku vyplývať zo zmluvy o výkonoch.

„Bratislava si splní všetky záväzky za podmienky, že budeme vedieť obyvateľom vysvetliť, kam tie peniaze idú,“ povedal primátor s tým, že v podniku chce nechať skontrolovať hospodárenie.

Odborári z Dopravného podniku Bratislava zvolali tlačovú konferenciu, na ktorej upozornili, že prípadné zníženie dotácie na bežné výdavky DPB by mohlo viesť až k štrajku. Na navrhované zníženie dotácie na verejnú dopravu už upozorňovali aj bratislavskí mestskí poslanci. Práve pre ich výhrady sa o rozpočte na riadnom zasadnutí zastupiteľstva 26. marca nerokovalo, poslanci ho totiž hlasovaním nezaradili do programu.

Na mimoriadne rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré sa bude konať 9. apríla, pripravujú hromadnú zmenu rozpočtu. Zvýšiť chcú dotáciu pre DPB, viac peňazí chcú presadiť aj na kamerový systém či cyklotrasy.

Výbor odborovej organizácie Odbory Autošofér v DPB sa dištancuje od kampane troch ďalších odborových organizácií pôsobiacich v bratislavskom dopravnom podniku. Celú akciu ich predsedov považujú Odbory Autošofér v DPB za spolitizovanú.

„Súhlasíme s primátorom Bratislavy pánom Ivom Nesrovnalom a podporujeme ho v kontrole dodávateľských zmlúv v DPB, aby sa preukázalo, či nedochádzalo k úniku finančných prostriedkov určených na dopravu pre subdodávateľov,“ informoval predseda Odborov Autošofér v DPB Jozef Hitka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk