Desiatky odborníkov a odborníčok definitívne opúšťajú Slovenskú národnú galériu, nespokojní so súčasným vedením a organizačnými zmenami. Masový odchod zamestnancov môže vážne ohroziť fungovanie galérie vrátane výstav, programu a starostlivosti o zbierky. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová zareagovala.
Slovenská národná galéria čelí masovému odchodu zamestnancov, ktorý vážne ohrozuje jej fungovanie. Desiatky odborných pracovníkov a pracovníčok, ktorí v galérii strávili dlhé roky svojho profesionálneho života, sa rozhodli definitívne odísť. Ako informuje primátor mesta Matúš Vallo, zamestnanci sa odmietajú podieľať na degradácii inštitúcie a nechcú sa zmieriť s nekvalitou, ktorú považujú za charakteristickú pre súčasné vedenie.
Z galérie začiatkom januára odišli viacerí vedúci zamestnanci vrátane riaditeliek vysunutých pracovísk SNG, ako sú Galéria Ľudovíta Fullu, Zvolenský zámok a Schaubmarov mlyn. Svoje rozhodnutie odôvodnili tlakom zo strany generálneho riaditeľa Jaroslava Niňaja a nespokojnosťou so stavom, v akom sa inštitúcia momentálne nachádza.
Eskalácia proglémov
Problémy eskalovali po zavedení novej organizačnej štruktúry, ktorá podľa zamestnancov spôsobila chaos. Mnohí boli presunutí na nové pracovné pozície bez riadnych pracovných zmlúv alebo usmernení, čo vyústilo do situácie, keď nevedeli, na koho sa majú obrátiť ako na svojho nadriadeného. Podľa svedectiev sú nútení porušovať zákony, aby mohli plniť svoje pracovné povinnosti.
„Keď spolupráca nie je možná, jedna strana musí odísť. Keďže pán Niňaj sa odísť nechystá, výpoveď sme podali my,“ vyhlásila Gabriela Hamalová, riaditeľka finančných operácií a infraštruktúry. Podobné rozhodnutie prijalo približne sto ďalších zamestnancov, ktorí podali výpoveď do konca januára. Tí teraz definitívne z SNG odišli.
Hromadný odchod zamestnancov bude mať na SNG zásadný dopad. Galéria môže byť výrazne ochromená vo všetkých svojich činnostiach, vrátane bežných návštev, organizovania výstav, výskumných aktivít, digitálnych služieb a starostlivosti o zbierky. Podľa niektorých odborníkov môže byť situácia nevratná, ak sa urýchlene neprijmú opatrenia na jej stabilizáciu.
Galéria, ktorá sa v posledných rokoch mohla pochváliť úspešnými výstavami a kvalitným programom, teraz čelí najväčšej kríze vo svojej histórii. Otázne zostáva, či sa nájde riešenie, ktoré dokáže zastaviť odliv odborníkov a obnoviť jej renomé.
Vyjadrenie ministerky
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová reagovala na kritiku ohľadom personálnych zmien v Slovenskej národnej galérii. Podľa nej sa z bežného personálneho rozhodnutia opäť vytvára umelá senzácia, ktorú považuje za výsledok aktivistických snáh a prehnanej medializácie.
Ministerka zdôraznila, že Mgr. Rašiti, ktorá má v galérii dočasne pomáhať s programovým poradenstvom, nie je vymenovaná za programovú manažérku. Podľa jej slov ide o kvalifikovanú odborníčku s vysokoškolským vzdelaním, manažérskymi a podnikateľskými skúsenosťami, ktorá ovláda niekoľko cudzích jazykov.
Verejná kritika Mgr. Rašiti, údajne založená na jej minulom krátkodobom pôsobení ako upratovačka v galérii, je podľa ministerky neopodstatnená a diskriminačná. Označila tento prístup za elitársky a vyzvala na objektívne posudzovanie jej schopností.
Napriek tomu, že ministerka vníma mediálnu kritiku ako prehnanú, situácia v Slovenskej národnej galérii naďalej vyvoláva otázky o jej riadení a budúcnosti.