Druhé kolo skúšok na stredné školy bude v polovici júna. Voľných je takmer 1 700 miest

študenti
ilustračné: pixabay.com

Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja sa pripravujú na druhé kolo prijímacích skúšok. Tie sa budú konať v polovici júna a pre deviatakov je voľných takmer 1 700 miest.

Stredné školy v kraji na nasledujúci školský rok otvárajú 172 tried prvých ročníkov, do ktorých sa zatiaľ zapísalo 3 257 žiakov.

„Takmer päťtisíc deviatakom tak ponúkame možnosť študovať čokoľvek ich baví, pretože z 57 stredných škôl si vyberie hádam každý. Naše stredné odborné školy navyše už dlhodobo zaúčajú študentov aj do praxe, teda učia ich aj v centrách odborného vzdelávania a prípravy,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Kraj má v zriaďovateľskej pôsobnosti 36 stredných odborných škôl, dve jazykové, 14 gymnázií, dve konzervatória a tri spojené školy. V školskom roku 2015/2016 ponúkajú školy deviatakom 4 941 miest v 172 triedach.

Stredné školy pre prvákov otvárajú nové odbory, napríklad autotronik či marketingová komunikácia. Ďalší študenti dostanú šancu v polovici júna, keď sa bude konať druhé kolo prijímacích skúšok. Druhé kolo organizuje 39 stredných škôl.

Okrem vyučovania v triedach niektoré stredné školy ponúkajú aj praktickú výučbu v centrách odborného vzdelávania a prípravy.

V Spojenej škole v Ivanke pri Dunaji je COVP pre oblasť poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, v SOŠ informačných technológií na Hliníckej v Bratislave je centrum pre oblasť elektrotechniky a informačných technológií. V SOŠ Farského je COVP pre oblasť potravinárstva a v SOŠ na Ivánskej ceste pre oblasť stavebníctva.

Krajskí poslanci už odsúhlasili aj vznik ďalšieho centra odborného vzdelávania, a to pre oblasť polygrafie a médií. To bude zriadené v SOŠ polygrafickej na Račianskej ulici v Bratislave.

„Aj vďaka novému zákonu o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý zavádza do školského systému prvky duálneho vzdelávania, rokujú viaceré stredné školy v pôsobnosti BSK so zamestnávateľmi o možnej spolupráci,“ doplnila Beňadiková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk