Dúbravčanom sa po dvoch rokoch podarilo stavbu Pri kríži zastaviť, teraz hlasujú čo bude s pozemkom

Pri krizi dubravka nahradne byty.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Pri kríži v Dúbravke malo vzniknúť 68 nájomných bytov, proti čomu obyvatelia protestovali.

V lokalite Pri kríži v bratislavskej mestskej časti Dúbravka sa s oploteným pozemkom už takmer dva roky nič nedeje. Na mieste bývalého parkoviska a parku mali postaviť 68 bytov ako náhradné bývanie pre ľudí z reštituovaných domov.

Tento projekt sa však stretol s odporom Dúbravčanov. Tí sa na znak protestu stretávali pri plote či organizovali grilovačky pri parkovisku. Stavbu zastavili viackrát, začiatkom júla tohto roka ju však stopli definitívne. Hneď po oznámení definitívneho zastavenia stavby spustila mestská časť Dúbravka anketu, čo sa má s pozemkom ďalej diať. Agentúru SITA o tom informovala Lucia Marcinatová z tlačového oddelenia Dúbravky.

Stavbu, ktorú nikto nechcel, ani Dúbravčania, ani budúci nájomníci, sa nám podarilo zastaviť. Riešime formálne ukončenie stavby so zhotoviteľom, ktorý má následne dať pozemok do pôvodného stavu. O možnostiach ďalšieho využitia komunikujeme s mestskou časťou,“ uviedol ešte v júli hovorca Bratislavského magistrátu Peter Bubla. Podľa najnovších informácií má zhotoviteľ stavby vypratať pozemok do konca septembra.

Parkovacie miesta

Obyvatelia danej lokality prišli o 100 parkovacích miest, avšak rokovania s firmou, ktorá tu mala realizovať náhradné bývanie sú veľmi náročné, ale spejú ku koncu. Som presvedčený, že do konca septembra tu opäť vznikne dočasné parkovanie pre viac ako 100 áut,“ uviedol viceprimátor Bratislavy Juraj Káčer na sociálnej sieti s tým, že mesto pracuje aj s úvahami, že tu môže vzniknúť park, parkovisko či parkovací dom.

Mestská časť dúbravka prijala vďaka ankete o ďalšom využití pozemku 440 nápadov na internete, niekoľko desiatok v uliciach a niekoľko e-mailom. Viac ako polovica hlasovala za zriadenie parku a oddychovej zóny, zhruba 40 percent zase za parkovisko či parkovací dom.

Náhradné byty

Medzi inými možnosťami využitia sa vyskytovali aj návrhy ako ihrisko, komunitné záhradky či dokonca kostol. Dúbravčania navrhovali aj zriadenie dráhy pre bicykle, workoutového ihriska, výbeh pre psov alebo kombináciu parkoviska so zeleňou.

Nájomné byty plánovalo postaviť ešte bývalé vedenie hlavného mesta. „Na jar 2017 ohradili pozemok a začali sa prípravné práce,“ uviedla Marcinatová. Náhradné byty v Dúbravke začala stavať spoločnosť Metrostav Slovakia. Z výstavby 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v dúbravskej lokalite Pri kríži sa stala mestská kauza pre spor medzi mestskou časťou Dúbravka a bratislavským magistrátom.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom