Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze-euro-financie-hospodarenie-bratislavsky-kraj-gettyimages
Ilustračná foto: gettyimages
11. decembra 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Dúbravka schválila rozpočet na budúci rok, ide približne o 19 miliónov eur

Návrh na rozpočet na rok 2020 schválili miestni poslanci na zasadnutí zastupiteľstva.

Bratislavská mestská časť Dúbravka bude budúci rok hospodáriť so sumou približne 19 miliónov eur. Návrh na rozpočet na rok 2020 schválili miestni poslanci na zasadnutí zastupiteľstva. Dúbravka navrhla budúcoročný rozpočet s prebytkom 800 eur.

Ako uviedli v návrhu programového rozpočtu, najvyššiu čiastku, takmer desať miliónov eur, minie Dúbravka na vzdelávanie. Druhou najvyššou čiastkou na výdavkovej strane programového rozpočtu sú takmer štyri milióny eur na správu obce.

Vyše dvoch miliónov eur chce mestská časť budúci rok minúť na program Prostredie pre život. Čo sa týka príjmov do miestneho rozpočtu, najväčšiu čiastku, asi sedem miliónov eur, očakávajú z daní z príjmov fyzických osôb a z daní z nehnuteľností.

Daňové príjmy

Najväčším zdrojom príjmov mestskej časti sú daňové príjmy. Tie pozostávajú z troch zložiek, je to daň z príjmov fyzických osôb, daň z nehnuteľnosti a miestne dane. Ako vieme, daň z príjmu fyzických osôb a daň z nehnuteľnosti sú príjmom magistrátu, ktorý ich podľa dohodnutých kritérií prerozdeľuje medzi mestské časti. Medzi naše miestne dane patrí napríklad poplatok za rozvoj,“ uviedol prednosta miestneho úradu Dúbravka Rastislav Bagar s tým, že pri analýze vývoja v priebehu rokov je jasné, že daňové príjmy pravidelne rastú.

Rovnako rastú aj transfery zo štátneho rozpočtu na školstvo,“ vysvetlil Bagar.

Rozpočtové obmedzenia

Výdavky na školstvo rastú, takisto rastú aj výdavky na verejnú správu ako celok. Bohužiaľ, vzhľadom na rozpočtové obmedzenia, ktoré už niekoľko rokov máme, musíme skonštatovať a nie je to dobrý trend, že výdavky na životné prostredie, verejnú zeleň, ihriská a športoviská, rovnako ako výdavky na opravu komunikácií a zimnú údržbu, klesajú,“ uviedol Bagar s tým, že ku klesajúcim výdavkom v roku 2020 sa pridá aj kultúrna oblasť.

Oblasti, ktoré sú najviac viditeľné z pohľadu občana sme nútení obmedzovať preto, že štát ignoruje povinnosti, ktoré na samosprávy ukladá,“ zdôraznil Bagar.

Pri návrhu rozpočtu mestskej časti zohľadnili aj septembrovú makroekonomickú prognózu ministerstva financií, ktorá predpokladá, že rast ekonomiky SR sa v tomto roku spomalí na 2,4 percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Dôvodom je podľa rezortu financií nižší výkon eurozóny. V roku 2020 má podľa predpokladov rast HDP dosiahnuť úroveň 2,3 percentá.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X