Dúbravsko-Karloveská radiála by mohla byť spustená v najbližších týždňoch

Úprava koľajového zvršku a spodku na najdlhšom a najkomplikovanejšom úseku električkovej trate od tunela pod hradom po Molecovu počas 4. etapy modernizácie Dúbravsko-Karloveskej radiály v Bratislave. Dopravné obmedzenia by mali trvať 2. mája 2020 do septembra 2020, kedy má byť Dúbravsko-Karloveská radiála kompletne zmodernizovaná. Bratislava, 5. máj 2020.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Bratislavský samosprávny kraj dostal od hlavného mesta žiadosť o predčasné užívanie stavby.

Spustenie Dúbravsko-Karloveskej radiály v hlavnom meste Bratislave je otázkou najbližších týždňov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Posledná a zároveň najkomplikovanejšia etapa rekonštrukcie Dúbravsko-Karloveskej radiály, od tunela po Molecovu, je v záverečnom procese povoľovania. BSK dostal od hlavného mesta žiadosť o predčasné užívanie stavby,“ uviedla Forman.

Po doručení všetkých podkladov a vykonaní skúšok vydá župa povolenie na predčasné užívanie čo najskôr.

Spúšťanie predčasného užívania

BSK ako špeciálny stavebný úrad pre mestské dráhy na základe žiadosti hlavného mesta spúšťa konanie na predčasné užívanie,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že všetkým účastníkom konania, ktorých je niekoľko desiatok, musí byť doručené oznámenie o začiatku tohto procesu.

Nasledovať bude ústne pojednávanie so všetkými dotknutými stranami a po doručení potrebných dokladov vydané povolenie na predčasné užívanie.

Ide o zložitý administratívny proces a robíme všetko pre to, aby sme povolenie mohli vydať čo najskôr,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.

Konečné práce

Minulý týždeň sa dobetónoval posledný úsek jazdnej dráhy električky. „Prebiehajú posledné práce na dokončovaní zastávok MHD, začali sme s pokládkou rozchodníka od tunela smerom do Karlovej Vsi, osadili sme nové stožiare trakčného vedenia, pracujeme na chodníkoch a začínajú sa práce na obrubníkoch či vrstvách vozovky, aby sa mohla premávka v smere do centra obnoviť v obidvoch pruhoch,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Ostáva už iba niekoľko týždňov a rekonštrukcia, ktorá niekoľko mesiacov znepríjemňovala život vodičom aj cestujúcim, bude dokončená a doprava v meste sa stane rýchlejšou, pohodlnejšou a modernejšou.

Posledná etapa

Realizáciu poslednej etapy Dúbravsko-Karloveskej radiály spustilo hlavné mesto začiatkom mája.

Po jej dokončení sa môžu cestujúci tešiť okrem kompletnej výmeny koľají a trakčného vedenia na nové bezbariérové zástavky, moderný mobiliár či elektronické informačné tabule. Zásadnú zmenu predstavuje aj vybudovanie dvoch prestupných uzlov – Molecova a Damborského. Novinkou je aj zelený povrch trate,“ uvádza mesto.

Modernizácia Dúbravsko-Karloveskej radiály v celkovej hodnote 65,1 milióna eur s DPH je financovaná zo zdrojov EÚ prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk