Dúhový Pride už čoskoro v Bratislave: Heslom tohto ročníka je Hrdí a nezničiteľní

Kolaz bratislava duhovy pride pochod lgbt.jpg
Foto: AP Photo/Czarek Sokolowski, Astrid Pedersen/NTB via AP, SITA/Jana Birošová - koláž BratislavaDen.sk

Symbolom nezničiteľnosti LGBTI komunity je aj vlajka k podujatiu, ktorá je vyrobená z nezničiteľného materiálu, odolného voči ohňu, prerezaniu či strieľaniu.

Hrdí a nezničiteľní je mottom tohtoročného podujatia Dúhový Pride, ktoré organizuje LGBTI komunita na Slovensku v sobotu 22. júla o 12.00 hod. na Námestí slobody v Bratislave. Organizátori ním chcú vyjadriť, že napriek všetkým hrozbám a snahám o vymazávanie ich komunity tu vždy budú.

LGBTI komunita na Slovensku vždy bola, je a bude, vždy bude súčasťou slovenskej spoločnosti,“ uviedol podpredseda občianskeho združenia Dúhový Pride Martin Macko dnes na tlačovej konferencii. Symbolom nezničiteľnosti LGBTI komunity je aj vlajka k podujatiu, ktorá je vyrobená z nezničiteľného materiálu, odolného voči ohňu, prerezaniu či strieľaniu.

Sprievodné podujatia

Prvýkrát sme získali záštitu dvoch ministeriek – ministerky kultúry a ministerky spravodlivosti. Už tradične je náš festival pod záštitou Mesta Bratislava a Bratislavského samosprávneho kraja,“ doplnil Macko. Organizátori sa rozhodli, že na festivale neumožnia vystúpiť ľuďom, ktorí kandidujú vo voľbách do Národnej rady SR, aby ich podujatie nebolo zneužívané na kampaň.

Ako informovala organizátorka Dúhového Pride Jana Mičeková, počas celého mesiaca sa koná takmer 40 sprievodných podujatí. Podotkla, že každý rok sa počet účastníkov a účastníčok zvyšuje. Nebude chýbať DJ, koncerty, workshopy či detská zóna. Samozrejmosťou je sprievod mestom. Program potrvá do 21.00, potom bude ešte afterparty v Refinery Gallery.

Preživšia útoku v Teplárni

Radka Trokšiarová presne pred deviatimi mesiacmi, 12. októbra 2022, prežila teroristický útok pred barom Tepláreň na Zámockej ulici, pri ktorom prišli o život Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Dnes je tvárou kampane a vyzýva ľudí na účasť na Dúhovom Pride. Hovorí, že keby boli Matúš a Juraj nažive, určite by tento deň radi oslávili.

Nebojme sa, lebo ani Matúš a Juraj by sa nebáli. Nevzdajme sa, buďme hrdí a nezničiteľní,“ vyzvala. Majiteľ Teplárne Roman Samotný doplnil, že ho mrzí, keď politici svojimi vyjadreniami na adresu LGBTI ľudí rozbíjajú slovenské rodiny a pretrhávajú väzby, pretože aj LGBTI ľudia sú členmi slovenských rodín. „Nechceme byť vyhnaní z vlasti a byť odmietaní vlastným národom, pretože sme jeho súčasťou,“ podčiarkol.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk