Ekologicky počas Dušičiek: Triedenie odpadu, ukážky prírodných ozdôb a posilnená doprava

Vyzdobené hroby na cintoríne Vrakuňa v Bratislave pred Sviatkom všetkých svätých. Katolícka cirkev 1. novembra slávi Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň Pamiatka zosnulých, ľudovo nazývaný Dušičky. Bratislava
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Príprava hrobov na Dušičky môže byť aj ekologická a nemala by zaťažovať životné prostredie. Buďme ohľaduplní a prispôsobme sa tomu. Počas Dušičiek budú posilnené aj spoje MHD.

Počas jesenných prázdnin a Sviatku všetkých svätých budú posilnené spoje na vybraných linkách. Dopravný podnik Bratislava (DPB) odporúča využívať MHD, a to hlavne pre odľahčenie dopravnej situácie a parkovania v okolí cintorínov.

Počas prázdnin v dňoch 30. a 31. októbra bude MHD premávať podľa prázdninových cestovných poriadkov. To sa netýka tých, ktoré jazdia podľa celoročného harmonogramu. Zároveň bude od soboty 28. októbra do stredy 1. novembra autobusová linka 39 obsluhujúca zastávky „Martinský cintorín“ a „Cintorín Slávičie údolie“ kapacitne posilnená. Nahradí tiež linku 31, ktorá počas tohto obdobia premávať nebude. Všetky spoje linky 80, ktoré končia na Kapitulskom dvore, budú od 7.00 do 20.00 hod. zachádzať až k Cintorínu Petržalka.

Posilnené aj zrušené spoje

MHD bude zároveň posilnená o záložné vozidlá, ktoré budú v premávke podľa potreby. Pre jesenné prázdniny bude rovnako upravená aj premávka na vysokoškolských linkách, ktoré obsluhujú bratislavské internáty.

V tomto prípade bude linka 131 premávať medzi Hlavnou stanicou a Mlynskou dolinou v nedeľu 29. októbra. Rovnako tak aj linka 184 a posilový spoj linky 87 nebudú od pondelka 30. októbra do piatku 3. novembra premávať. Električková linka 7 je v období 30. a 31. októbra rovnako pozastavená.

Ekologická príprava hrobov

Myslime tiež ekologicky aj pri príprave hrobov a spomínaní na zosnulých. Pripomína to aj Pohrebníctvo mesta Bratislavy (MARIANUM). To počas najbližších dní pripravilo i workshopy, kde predstaví prítomných spôsoby výzdoby s ohľadom na životné prostredie.

Ukážky výroby ozdôb hrobov s ohľadom na životné prostredie sa uskutočnia na Cintoríne Vrakuňa 29. októbra a 1. novembra v čase od 10.00 do 16.00 hod. a v krematóriu 28., 30. aj 31. októbra v čase od 10.00 hod. do 16.00 hod.

Triedený odpad či elektromobil

Na cintorínoch tiež môžete prispieť ku skvalitneniu životného prostredia, a to triedením odpadu a udržiavaním okolia v čistote. „Návštevníci budú tak mať na týchto pohrebiskách možnosť roztriediť zelený biologicky rozložiteľný odpad, plasty, kovy, papier, sklo, elektroodpad a zmesový komunálny odpad. Návštevníkom tu budú k dispozícii aj asistenti, ktorí pomôžu pri roztriedení odpadu podľa jednotlivých dostupných komodít,“ dopĺňa riaditeľ MARIANUM Robert Kováč.

Posilnená bude aj bezbariérovosť na cintorínoch Vrakuňa, Slávičie údolie a v Krematóriu – Urnovom háji, kde majú imobilné osoby k dispozícii elektromobily pripravené na odvoz čo najbližšie k hrobovému miestu. Takáto pomôcka je k dispozícii od 21. októbra do 5. novembra v čase od 9.00 do 15.00 hod.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk