Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SND
Foto: ilustračné, SITA
9. decembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Električka pred SND je v rozpore s územným plánom mesta, tvrdia podporovatelia Výzvy za zachovanie pešej zóny v tejto lokalite

Vybudovanie električkovej trate považujú za degradáciu a znásilnenie verejného priestoru pred Slovenským národným divadlom.

Plánovaná električková trať, ktorá má viesť pred Slovenským národným divadlom (SND), a ktorú presadzuje hlavné mesto, je v rozpore s vlastným územným plánom mesta a zóny. Tvrdia to podporovatelia Výzvy na zachovanie pešej zóny medzi SND a Nábrežím M. R. Štefánika. Informoval o tom jeden z nich, hudobník a aktivista Anton Popovič v tlačovej správe.

Výzvu podporujú aj zvučné mená, ako napríklad súčasný bratislavský poslanec a zároveň poslanec Národnej rady SR a v minulosti tvár Nežnej revolúcie Ján Budaj, ďalej exminister kultúry, herec a tribún novembra ’89 Milan Kňažko, hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad či starostka bratislavskej mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová.

Nekultúrne a necitlivé

„Vybudovanie električkovej trate považujeme za degradáciu a znásilnenie verejného priestoru pred Slovenským národným divadlom,“ uviedli podporovatelia výzvy s tým, že takýchto priestorov Bratislava nemá na rozdávanie pre „nekultúrne a necitlivé zásahy bývalých vedení mesta“.

Odporcovia električky pred SND tiež tvrdia, že technokratické dáta nemôžu byť určujúcim faktorom zrovna tam, kde existuje takýto unikátny spoločenský priestor pešej zóny.

Okrem neestetickosti vidia problém aj v hluku a vibráciách, ktoré by jazda električiek spôsobovala, pohyb samotných električiek by tiež mohol negatívne ovplyvniť bezpečnosť a oddychovú kvalitu námestia.

Vylúčenie električky

Priestor pred SND v súčasnosti neplní svoju funkciu úplne, pretože ešte nie je dokončená druhá a tretia časť komplexu Eurovea. „Nie je dobudovaný plánovaný zelený bulvár spájajúci centrum Starého Mesta, námestie pred SND, Euroveu II a v budúcnosti Zimný prístav tak, ako to magistrát schválil ešte v roku 2003 Urbanistickou štúdiou Zóna Pribinova,“ upozorňujú podporovatelia výzvy.

Žiadajú vedenie mesta, aby vylúčilo plánovanú električkovú trať medzi SND a námestím pred budovami Eurovea a aby využilo jednu z ďalších prezentovaných možností trasovania električky v teritóriu zóny Pribinova – Landererova – Mlynské Nivy tak, aby Bratislava nestratila pešiu zónu.

Hlavné mesto vybralo plánovanú trasu novej električky po Pribinovej ulici zo štyroch možných variantov. Primátor Bratislavy Matúš Vallo tvrdí, že je to najlepší a najvýhodnejší variant v porovnaní s inými alternatívami. Dokončenie a spustenie trate očakáva mesto v roku 2024.

Vyjadrenie mesta

Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla, magistrát preveroval celkovo sedem rôznych trás vedenia električkovej trate v novom centre Bratislavy.

Na základe posúdenia všetkých trás z pohľadu napojenia na ostatné električkové radiály (aj na pripravovanú do Podunajských Biskupíc), realizovateľnosti stavby, dopravnej obsluhy, investičných nákladov, času realizácie a dopadov na kvalitu verejného priestoru prišli experti k záveru, že ako najvhodnejšia v území sa javí trasa po Pribinovej ulici, prechádzajúca na Košickú a Miletičovu ulicu s napojením na Ružinovskú radiálu pri Miletičovej tržnici,“ vysvetlil Bubla.

Primátor spolu s odborníkmi sú pripravení vysvetliť dôvody trasovania električky práve pred budovou SND petičiarom. Verejný priestor je totiž podľa nich len jedným z atribútov a magistrát musí brať ohľad na všetky aspekty, medzi ktoré patrí napríklad aj obslužnosť či cena.

VIZUALIZÁCIA: Električkova trat pred SND
Foto: SITA/Peter Bauer
VIZUALIZÁCIA: Električkova trat pred SND
Foto: SITA/Peter Bauer
VIZUALIZÁCIA: Električkova trat pred SND
Foto: SITA/Peter Bauer

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X