Energy Day poukazuje na nutnosť zníženia spotreby energie

energy day
BSK

Energy Day Bratislava sa odohrával na nádvorí Primaciálneho paláca, kde sa predstavili asociácie a agentúry pôsobiace v oblasti energetických úspor.

Oboznámiť občanov aj verejné orgány s možnosťami zníženia spotreby energie a zvýšenia využívania obnoviteľných energetických zdrojov bolo cieľom podujatia Energy Day Bratislava, ktoré sa dnes uskutočnilo v hlavnom meste Slovenska.

Energy Day je súčasťou širšieho projektu Európskej komisie s názvom Týždeň udržateľnej energie. Zámerom je rozprúdiť diskusiu a zvýšiť povedomie verejnosti v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov, zvyšovania energetickej efektívnosti a využívania udržateľných zdrojov.

Ako povedala Lívia Vašáková zo zastúpenia EK v SR, tieto snahy sú dôležitejšie na regionálnej a miestnej než na národnej úrovni, pretože ide o tisícky malých špecifických energetických projektov prispôsobených na lokálne pomery.

Riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Bratislavského samosprávneho kraja Peter Húska poukázal na stále vyššiu nevyhnutnosť šetrenia energiami ako je plyn, kúrenie i voda, pričom ušetrené prostriedky môže potom kraj investovať napríklad do škôl či kultúrnych zariadení. BSK totiž podľa neho ročne vynakladá na kúrenie, svietenie a vodu až 5,5 milióna eur v školách a ďalších svojich zariadeniach.

„Úspora čo i len jedného percenta by znamenala zvýšené investície napríklad do vzdelávania,“ povedal. Hlavný energetik bratislavského magistrátu Miroslav Muška predstavil akčný plán zahŕňajúci 122 budov patriacich mestu, v ktorých plánuje znížiť energetickú spotrebu, napríklad zateplením.

Bratislava tiež plánuje rekonštrukciu verejného osvetlenia. Na túto investíciu momentálne pripravuje energetický audit a projektovú dokumentáciu a hľadá finančné zdroje, pričom už sa pripravuje zmluva s Európskou investičnou bankou.

Energy Day Bratislava sa odohrával na nádvorí Primaciálneho paláca, kde sa predstavili asociácie a agentúry pôsobiace v oblasti energetických úspor. Zastúpená bola ekologická bicyklová kuriérska služba, eletrobicykle, fotovoltaické panely či energetické poradenstvo. Súčasťou boli aj prezentácie a diskusie na tému energetickej efektívnosti. Podujatie spoluorganizoval Bratislavský samosprávny kraj, magistrát Bratislavy, Únia miest Slovenska a EK.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk