Eset plánuje megavýstavbu na miestach zelene na Patrónke. Neprezradili, koľko stromov vyrúbu

Kolaz bratislava patronka zelen vystavba eset.jpg
Foto: www.eset.com , google.maps.com - koláž BratislavaDen.sk

Kým doteraz bola firma ESET známa v Bratislave ako úspešná IT firma, čoskoro sa stane aj jedným z najväčších stavebných developerov. Plánuje megavýstavbu na Patrónke, kde chce vybudovať svoje nové sídlo. Súčasný areál tvorí veľké množstvo stromov a zelene. Podľa vizualizácie to vyzerá tak, že budúce budovy budú stáť aj na miestach súčasných veľkých stromov.

Spoločnosť Eset získala pozemok v lokalite Patrónky v roku 2017. V areáli bývalej Vojenskej nemocnice plánuje vytvoriť Eset Campus. Okrem nového sídla a globálneho vedecko-výskumného centra Esetu kampus vytvorí prostredie pre IT a technologické firmy a startupy, a prepojí ich s technicky zameranými vysokými školami.

V kampuse majú vzniknúť aj priestory pre ubytovanie študentov, ktoré môžu prehĺbiť integráciu vysokých škôl v rámci tohto inovatívneho ekosystému,“ uvádza spoločnosť.

Dôležitou súčasťou kampusu bude športová infraštruktúra a auditórium, pričom mnohé z týchto priestorov bude môcť využívať aj široká verejnosť. Kampus bude postavený na princípoch funkčnosti, udržateľnosti a ekológie.

Ako pri predstavovaní projektu uvádzal Eset, urbanizmus projektu prirodzene rešpektuje lokalitu, v ktorej vzniká. Návrh naplno využíva najmä existujúce prírodné prostredie aj blízkosť lesoparku Železná studnička. Určujúcim princípom navrhovaného architektonického riešenia je najmä environmentálny dizajn, flexibilita a uhlíkovo neutrálna prevádzka budov.

Cieľom Eset Campusu je vznik živého miesta a epicentra inovácií a kreativity v Bratislave. Dôraz sa kladie na flexibilitu a variabilnosť, príjemné prostredie a minimálny vplyv na životné prostredie.

Pri návrhu sa podľa Esetu dbalo aj na energetickú efektívnosť a uhlíkovú neutralitu. Jej dosiahnutie má zabezpečiť všetko od dizajnu, cez realizáciu a použitie stavebných technológií a materiálov až po budúcu prevádzku kampusu. Pri návrhu sa rieši energetická efektívnosť aj možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie.

Na naše otázky koľko stromov pre výstavbu zmizne a či je v pláne aj náhradná výsadba zelene odpovedal Public Relations Manager Esetu Peter Blažečka. K otázkam sa vyjadril, že už prebehla pasportizácia zelene, ktorou sa zistilo množstvo náletovej či nevhodnej zelene.

Toto miesto na Patrónke si vybrala spoločnosť pre jeho prírodný charakter. Ten chcú pri výstavbe Campusu podľa slov Blažečku zachovať a podľa možností naďalej prehlbovať.

Tam, kde to bude len trochu možné, chceme zeleň zachovať resp. zvýšiť jej kvalitu zdravotným orezom, a vieme garantovať že vo výsledku bude na pozemku ešte viac zelene než v súčasnosti. S cieľom komplexného riešenia zelene sme si najali špičku v odbore krajinnej architektúry, medzinárodne oceňované londýnske štúdio ExA – Exterior Architecture,“ doplnil Blažečka.

Presný počet stromov, ktoré plánujú vyrúbať sa však nevyjadril.

Súčasný stav:

Areál bývalej nemocnice
Foto: maps.google.com
Areál bývalej nemocnice
Foto: maps.google.com

Vizualizácie nového sídla:

Eset campus zazdrojovane.jpg
Eset campus zazdrojovane nemocnica vystavba.jpg

Súčasný pohľad z ulice:

Pohlad z ulice
Foto: maps.google.com

Vizualizácia, pohľad z ulice:

Eset sídlo

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk