Ešte ste nenavštívili Bratislavský hrad vnoci a máte radi dobrodružstvo? Teraz máte možnosť, piatkový večer bude patriť netradičným nočným prehliadkam Hradu

bratislavsky-hrad-prehliadka-vnoci-kelti-gettyimages.jpg
Foto: gettyimages

Netradičné nočné prehliadky výstavy Kelti z Bratislavy pod názvom Keltský Imbolc na Bratislavskom hrade pripravilo na piatok 1. februára Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum.

Podujatie sa uskutoční pri príležitosti rovnomenného keltského sviatku, v priestoroch výstavy Kelti z Bratislavy o 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 a 22.30 hod. Vstupenka na akciu sa dá rezervovať aj vopred na adrese hradpodujatia@gmail.com. Informovala o tom vedúca centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Ako v tlačovej správe k nočnej akcii na Hrade pripomenulo národné múzeum, Imbolc slávili Kelti v období medzi zimným slnovratom a jarnou rovnodennosťou. Sviatok spájali s bohyňou Brigit, liečiteľkou a patrónkou učenia a kováčov. Jej popularita nevymizla ani v kresťanskom svete, čo dokazuje sviatok írskej patrónky sv. Brigity z Kildare, ktorý pripadá na 1. február.

Imbolc chápali Kelti ako oslavu svetla a obdobie, keď sa deň predlžoval a noc skracovala. Bola to slávnosť postupného prebúdzania sa zeme po neúrodnej zime, čas, keď sa obyčajne konala prvá orba a pred domom sa zapaľovali malé ohne, ako symbolická ochrana príbytku. V kresťanskej tradícii možno Imbolc stotožniť s cirkevným sviatkom Hromnice. Známa je napríklad pranostika „Na Hromnice o hodinu více“.

Témou prehliadky bude keltská Bratislava

Tematickou nočnou prehliadkou chce SNM Historické múzeum predstaviť návštevníkom dejiny keltskej Bratislavy a priblížiť sviatok, ktorý bol významným medzníkom v roku Keltov, niekdajších obyvateľov lokality, na ktorej dnes leží hlavné mesto. Lektorované nočné prehliadky priblížia Bratislavu ako keltské mesto, prostredníctvom starších aj najnovších archeologických výskumov.

V prvej časti prehliadky si návštevníci vypočujú výklad lektora na výstave a potom ich čaká prechádzka archeologickými nálezmi pod palácom Bratislavského hradu. Vstup na nočné prehliadky je možný len v rámci organizovanej maximálne 20-člennej skupiny a to každú hodinu od 17.30 do 22.30. Prednosť majú návštevníci s rezerváciou na meno.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk