Etický kódex taxikára: Má zamedziť zneužívaniu hokejového šampionátu na neodôvodnené a účelové zvyšovanie cien za taxislužby

Taxi taxikar pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Hlavné mesto prichádza s etickým kódexom taxikára. Cena za jeden kilometer počas hokejového šampionátu má byť maximálne dve eurá.

Taxikári svojím podpisom súhlasia s odporúčanými maximálnymi cenami za prepravu a prehlasujú, že sa vyhnú akýmkoľvek prejavom intolerancie alebo diskriminácie zákazníka. Cena za jeden kilometer na území mesta má byť maximálne dve eurá na kilometer, nástupné do vozidla maximálne 4,50 eura/jazdu a cena za čakanie maximálne 0,30 eura za minútu. Ceny za taxislužby chce mesto zverejniť v infopointoch. Informoval o tom bratislavský magistrát.

Po zaregistrovaní a podpísaní kódexu dostanú taxikári nálepku s nápisom „fair play taxi“, ktorú nalepia na viditeľné miesto na aute, aby zákazníci vedeli rozlíšiť, že daný taxikár podpísal etický kódex. Hlavné mesto už pred majstrovstvami komunikovalo s Cechom Taxi Bratislava, ako aj s najväčšími bratislavskými taxislužbami o cenách počas šampionátu. „My nechceme diktovať ceny, ale keď vstupujete do auta, mali by vám objektívne povedať cenu. Zásadný problém vidím v tom, že často ľudia nevedia cenu a následne ju musia akceptovať,“ uviedol viceprimátor Bratislavy Juraj Káčer.

Poplatky za jazdu taxíkmi nie sú v Bratislave regulované, hoci o tejto téme v minulosti taxikári s ministerstvom vnútra rokovali. Podľa bratislavského viceprimátora Juraja Káčera pripravuje magistrát tento rok všeobecne záväzné nariadenie, ktorého cieľom má byť predovšetkým etický kódex pre vodičov taxislužieb. Počas minulých majstrovstiev v ľadovom hokeji v roku 2011 boli taxíky takisto označené nálepkou fair play, ktorá zaručovala, že konkrétny taxikár sa riadi etickým kódexom a neoklame cestujúceho.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk