Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Noc výskumníkov 2015
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
28. septembra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Európska noc výskumníkov bude už v piatok, pozrite sa, načo sa môžete tešiť

Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity organizuje tento rok desiaty ročník festivalu vedy na Slovensku s názvom Európska Noc výskumníkov 2016. Pri organizovaní spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom EurActiv.sk. Festival sa uskutoční v piatok 30. septembra.

Záujemcovia ho budú môcť navštíviť v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a Tatranskej Lomnici. Organizátori o tom informovali na svojej internetovej stránke www.nocvyskumnikov.sk.

Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú podľa organizátorov deti v školskom veku, pričom dôraz kladú predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách. Vybrané nákupné centrá, múzeá a partnerské inštitúcie v tento deň pripravia pre návštevníkov rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia či veľkoplošné projekcie.

V Bratislave budú v Starej tržnici, vo V- klube, v Prírodovednom múzeu SNM a Slovenskej národnej galérii. Záujemcovia môžu navštíviť podujatie aj v banskobystrickom Europa Shopping Centre, v žilinskom Aupark Shopping Centre, v košickom Atrium Optima a Hvezdárni Medzev, ďalej tiež v popradskom obchodnom centre Max a v Astronomickom ústave v Tatranskej Lomnici.

Noc výskumníkov 2015
SITA

Program si okrem iných pripravila napríklad aj Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. Hovorkyňa UK Andrea Földváryová informovala, že psychológovia Univerzity Komenského priblížia, akými spôsobmi skúma kogníciu neuropsychológia. Genetici a biochemici v stánku Biológia a chémia Zeme umožnia návštevníkom pohľad do jadra bunky, kde je genetická informácia. Antropológovia si prinesú kostru človeka, aby na nej mohli ukázať, koľko kostí má človek v tele a ako dômyselne sú pospájané. Stánok Geovedy predstaví zbierku hornín a fosílií a základné pracovné nástroje geológov. Návštevníci si budú môcť tiež vyskúšať prácu s geofyzikálnym prístrojom Georadar.

Témou vedeckého stánku Všetci sme viacjazyční bude ukázať, ako ľahko sa dajú študovať viaceré cudzie jazyky. V stánku Emočná akadémia predstavia odborníci UK softvér Emotion ID, ktorý vie rozpoznávať tvárové emócie. Návštevníci sa budú môcť zúčastniť aj na výskume tvárových emócií. Odborníci UK si navyše pripravili aj prednášky z viacerých vedných oblastí.

Projekt Európska noc výskumníkov získal podporu z rámcového programu Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií – Horizon 2020. Noc výskumníkov paralelne organizujú v 33 štátoch Európy a hlavnou snahou komisie je priblížiť verejnosti výskumníkov ako „obyčajných“ ľudí s neobyčajným povolaním. Zároveň chcú vysvetliť, čo ich priviedlo k povolaniu výskumníka, čo ich motivuje k neustálemu bádaniu, aké otázky si najčastejšie kladú, k čomu ich práca priviedla a kde je možné výsledky ich výskumu uplatniť v bežnom živote.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X