Európski biskupi budú vo štvrtok v Bratislave diskutovať o pravde a kultúre života

Centrum pre obnovu rodiny v Petržalke
Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Foto: SITA

Biskupi strednej a východnej Európy sa stretnú vo štvrtok v Bratislave. Do hlavného mesta prídu na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského. Medzi zástupcami budú piati kardináli, viacerí arcibiskupi a biskupi, predstavitelia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a hostia. Debatovať budú na tému Pravda a kultúra života.

„Spoločnosť nesmie svojich členov odsúvať na druhú koľaj preto, že nemôžu podávať výkon. Chceme apelovať na naše krajiny, aby zabezpečili dôstojnú starostlivosť o chorých, starých a ľudí na okraji spoločnosti. Urobme všetko, aby žili svoj život dôstojne aj so svojimi obmedzeniami, a boli prijímaní spoločnosťou ako jej rovnocenní členovia. Rovnako chceme apelovať na vlády našich krajín, aby veľkú pozornosť venovali reforme vzdelávania a mladým ľuďom, ktorí často pre zlé sociálne podmienky opúšťajú svoju vlasť, odchádzajú za prácou do zahraničia a najmä pre sociálne neistoty odďaľujú uzavretie manželstva a založenie rodiny,“ povedal o cieľoch podujatia výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.

Prehĺbenie spolupráce

Zároveň je cieľom stretnutia prehĺbiť spoluprácu medzi krajinami strednej a východnej Európy. „Európa by sa mala vrátiť k svojim kresťanským koreňom. Európske inštitúcie by mali rešpektovať autonómiu krajín strednej a východnej Európy v kultúrno etických otázkach,“ povedal Ziolkovský s tým, že katolícka cirkev chce prispieť k európskej integrácii a zmierňovaniu spoločenského napätia. „Modlíme sa za tých, ktorí trpia a pomáhame tým, ktorí potrebujú. Napríklad migrantom,“ dodal.

Zástupcovia viacerých krajín

Stretnutie nadväzuje na tri podobné akcie z minulosti, dve sa konali v Bratislave a jedna v Budapešti. Pricestujú naň zástupcovia zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Čiech, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Talianska a Chorvátska. Chýbať nebudú kardináli Péter Erdő (prímas, Maďarsko), Vinko Puljič (arcibiskup, Bosna a Hercegovina), Angelo Bagnasco (arcibiskup Janova, predseda Rady európskych biskupských konferencií – CCEE), Dominik Duka (pražský arcibiskup) a Josip Bozanič (arcibiskup Záhrebu). Očakáva sa účasť generálneho sekretára CCEE Duarte Da Cunha a vicesekretára Martina Michalíčka. Katolícku cirkev na Slovensku bude zastupovať bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

Dve sväté omše

Program sa bude skladať zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie vstupná prednáška a bude nasledovať moderovaná diskusia. Prvou témou, ktorej sa budú účastníci venovať, je problematika encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach mravnosti, od ktorej vydania tento rok uplynulo 25 rokov. Tému Eutanázia priblíži v druhom bloku Sophia Kuby z Aliance Defending Freedom. O rizikách Istanbulského dohovoru bude hovoriť odborníčka na ľudské práva Andrea Popescu. Štvrtý vystúpi generálny riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť v Štrasburgu Grégor Puppinck s prednáškou na tému Riziká aplikácie európskeho práva na náboženskú slobodu. V programe podujatia sú dve sväté omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave, vo štvrtok o 17.30 a v piatok o 7.30 hod.

So zástupcami väčšiny krajín, ktorých predstavitelia prídu, máme podľa Ziolkovského spoločnú minulosť v komunistickom režime. „Znamená to, že veľa vecí vnímame podobným spôsobom. Tieto stretnutia sú prejavom nášho úsilia, aby hlas Katolíckej cirkvi v strednej a východnej Európe k aktuálnym otázkam zaznel silnejšie. Veľmi nás teší, že sa podobné stretnutie koná už po tretí raz v Bratislave,“ dodal Ziolkovský.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk