Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centrum pre obnovu rodiny v Petržalke
Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Foto: SITA
6. septembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Európski biskupi budú vo štvrtok v Bratislave diskutovať o pravde a kultúre života

Biskupi strednej a východnej Európy sa stretnú vo štvrtok v Bratislave. Do hlavného mesta prídu na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského. Medzi zástupcami budú piati kardináli, viacerí arcibiskupi a biskupi, predstavitelia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a hostia. Debatovať budú na tému Pravda a kultúra života.

„Spoločnosť nesmie svojich členov odsúvať na druhú koľaj preto, že nemôžu podávať výkon. Chceme apelovať na naše krajiny, aby zabezpečili dôstojnú starostlivosť o chorých, starých a ľudí na okraji spoločnosti. Urobme všetko, aby žili svoj život dôstojne aj so svojimi obmedzeniami, a boli prijímaní spoločnosťou ako jej rovnocenní členovia. Rovnako chceme apelovať na vlády našich krajín, aby veľkú pozornosť venovali reforme vzdelávania a mladým ľuďom, ktorí často pre zlé sociálne podmienky opúšťajú svoju vlasť, odchádzajú za prácou do zahraničia a najmä pre sociálne neistoty odďaľujú uzavretie manželstva a založenie rodiny,“ povedal o cieľoch podujatia výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.

Prehĺbenie spolupráce

Zároveň je cieľom stretnutia prehĺbiť spoluprácu medzi krajinami strednej a východnej Európy. „Európa by sa mala vrátiť k svojim kresťanským koreňom. Európske inštitúcie by mali rešpektovať autonómiu krajín strednej a východnej Európy v kultúrno etických otázkach,“ povedal Ziolkovský s tým, že katolícka cirkev chce prispieť k európskej integrácii a zmierňovaniu spoločenského napätia. „Modlíme sa za tých, ktorí trpia a pomáhame tým, ktorí potrebujú. Napríklad migrantom,“ dodal.

Zástupcovia viacerých krajín

Stretnutie nadväzuje na tri podobné akcie z minulosti, dve sa konali v Bratislave a jedna v Budapešti. Pricestujú naň zástupcovia zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Čiech, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Talianska a Chorvátska. Chýbať nebudú kardináli Péter Erdő (prímas, Maďarsko), Vinko Puljič (arcibiskup, Bosna a Hercegovina), Angelo Bagnasco (arcibiskup Janova, predseda Rady európskych biskupských konferencií – CCEE), Dominik Duka (pražský arcibiskup) a Josip Bozanič (arcibiskup Záhrebu). Očakáva sa účasť generálneho sekretára CCEE Duarte Da Cunha a vicesekretára Martina Michalíčka. Katolícku cirkev na Slovensku bude zastupovať bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

Dve sväté omše

Program sa bude skladať zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie vstupná prednáška a bude nasledovať moderovaná diskusia. Prvou témou, ktorej sa budú účastníci venovať, je problematika encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach mravnosti, od ktorej vydania tento rok uplynulo 25 rokov. Tému Eutanázia priblíži v druhom bloku Sophia Kuby z Aliance Defending Freedom. O rizikách Istanbulského dohovoru bude hovoriť odborníčka na ľudské práva Andrea Popescu. Štvrtý vystúpi generálny riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť v Štrasburgu Grégor Puppinck s prednáškou na tému Riziká aplikácie európskeho práva na náboženskú slobodu. V programe podujatia sú dve sväté omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave, vo štvrtok o 17.30 a v piatok o 7.30 hod.

So zástupcami väčšiny krajín, ktorých predstavitelia prídu, máme podľa Ziolkovského spoločnú minulosť v komunistickom režime. „Znamená to, že veľa vecí vnímame podobným spôsobom. Tieto stretnutia sú prejavom nášho úsilia, aby hlas Katolíckej cirkvi v strednej a východnej Európe k aktuálnym otázkam zaznel silnejšie. Veľmi nás teší, že sa podobné stretnutie koná už po tretí raz v Bratislave,“ dodal Ziolkovský.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X