Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Dominanty hlavného mesta
Foto: ilustračné, SITA
12. decembra 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.sk Diskusia()

Európsky výbor regiónov schválil stanovisko predsedu BSK o metropolitných regiónoch

Stanovisko Juraja Drobu o metropolitných regiónoch upozorňuje na ich význam, tvoria 72 percent HDP Európskej únie.

Európsky výbor regiónov na svojom poslednom plenárnom zasadnutí schválil stanovisko týkajúce sa problematiky metropolitných regiónov, ktorého spravodajcom bol predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Uviedla to hovorkyňa BSK Lucia Forman v tlačovej správe.

Stanovisko Juraja Drobu o metropolitných regiónoch upozorňuje na ich význam. Okrem toho, že vytvárajú 72 percent hrubého domáceho produktu (HDP) Európskej únie, vedú aj v zavádzaní zelených, inteligentných a inovatívnych riešení, na ktoré kladie dôraz aj nová Európska komisia. Droba žiada pripísať týmto regiónom silnejšie postavenie na európskej úrovni.

Problematika regiónov

Cieľom stanoviska je upriamiť pozornosť Európskej únie na problematiku regiónov, akým je aj Bratislavský kraj. Sú síce štatisticky bohaté, no obmedzené vlastné zdroje im často nedovoľujú čeliť dôležitým výzvam. Ostávajú však regiónmi s vysokým potenciálom, kde by vhodne nastavená podpora mohla viesť nielen k rozvoju metropolitnej oblasti, ale aj jej okolia,“ vysvetlil Juraj Droba na plenárnom zasadnutí.

Pozitívnym príkladom úspechov metropolitných regiónov je napríklad oblasť zmierňovania zmeny klímy. „Vyše 70 percent opatrení je realizovaných na regionálnej alebo miestnej úrovni,“ vysvetlila Forman v tlačovej správe.

Tieto regióny čelia nedostatku vybudovanej základnej infraštruktúry, musia zabezpečiť dopravu šetrnú k životnému prostrediu a redukovať znečistenie ovzdušia. Je v nich tiež vyšší dopyt po verejných službách či problémy týkajúce sa sociálnej oblasti, ako napríklad chudoba, sociálne vylúčenie alebo bývanie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X