Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fei stu_ba.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.fei.stuba.sk
30. októbra 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU vyvíja virtuálnu elektráreň

Fakulta elektrotechniky a informatiky (FEI) Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) vyvíja virtuálnu elektráreň.

Princíp virtuálnej elektrárne spočíva v združovaní domácich batérií, ktoré vlastnia domácnosti a malé firmy. Tie bude prostredníctvom smart riadenia spoločne spravovať nový druh operátora – agregátor siete. Vďaka svojej kapacite dokáže agregátor uskladniť v domácich batériách nadprodukciu elektriny.

Podľa informácií manažérky pre komunikáciu univerzity Andrea Settey Hajdúchová, napriek ekologickým výhodám obnoviteľných zdrojov ich výrazný podiel v elektrickej sieti spôsobuje náhle zmeny množstva elektriny v prenosovej sústave, keďže množstvo vyrobenej elektriny je dané hlavne aktuálnym počasím. Táto nestabilita môže spôsobiť výpadky alebo preťaženia elektrickej siete.

Virtuálna elektráreň však dokáže preklenúť časové rozdiely medzi nárazovou výrobou elektriny a obdobiami vysokého dopytu po elektrine, a tým zabezpečí stabilitu siete. Vďaka tomu by mohol podiel výroby energie zo zelených zdrojov narásť až na polovicu. Systém vyvíjaný na Ústave elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky FEI STU bude pritom využívať už existujúce domáce batérie.

Technické riešenie virtuálnej elektrárne spočíva v dvoch častiach – smarte komunikačného a riadiaceho modulu na domácich batériách a sofistikovaného riadiaceho systému v centrále. Ten bude pomocou umelej inteligencie riadiť prevádzku jednotlivých domácich batérii, aj neustálu optimalizáciu celého systému.

„Pri riadení virtuálnej elektrárne zohrávajú rolu technické, ekonomické aj informatické parametre, ktoré musia byť komplexne optimalizované do efektívneho celku. Každá batéria v systéme bude v reálnom čase riadená našou umelou inteligenciou na základe predpovede o energetických potrebách domácnosti, dopytu po elektrine, vlastností rôznych typov batérií a aktuálnej ceny elektriny,“ povedal vedúci projektu Michal Chudý.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X