Farkašovský tvrdí, že Slovensko potrebuje zákon regulujúci nové digitálne médiá

Rtvs diskusia.jpg
Zdroj : www.rtvs.sk

Slovensko by potrebovalo nový komplexný mediálny zákon, ktorý by zahŕňal tlač, televíziu, rádio, ale aj nové digitálne médiá.

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol poslanec Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu (SNS) Karol Farkašovský s tým, že v súčasnosti nie sú regulované internetové médiá a sociálne siete sú ťažko kontrolovateľné. „Sú tam hoaxy, konšpirácie, u ľudí to vyvoláva rozpačité reakcie,“ uviedol. Podľa poslanca by kontrola, napríklad aj statusov na sociálnych sieťach, vyčistila prostredie od klamstiev.

Poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Natália Milanová s Farkašovským súhlasila v tom, že internet je nekontrolovateľný priestor. „Sú tam falošné správy, klamstvá. Na druhej strane, je to tiež priestor, ktorý kladie dôraz na slobodu prejavu. Hranica medzi slobodou prejavu a cenzúrou je tenká a treba byť opatrní pri regulácii,“ zdôraznila Milanová. Zároveň si nevie predstaviť, ako by dokázali regulovať internet. „Je to otázka na celospoločenskú diskusiu,“ podotkla. Podľa nej technické detaily regulácie sú zatiaľ veľmi nedotiahnuté.

Farkašovský je presvedčený, že návrh regulácie médií nemá byť bičom na kritické médiá. „Cenzúra je jedna vec a pravidlá sú druhá. Nemôže to byť bez pravidiel,“ vyhlásil. Podľa neho ktokoľvek môže kohokoľvek označiť za zlodeja, zloducha a človek sa musí brániť aj vtedy, keď mu nikto nič nedokázal, nebol obvinený ani odsúdený.

Dôležité je aj to, aby platili pravidlá aj pre novinárov, aby tu boli etické zásady. Sloboda neznamená bezbrehosť,“ dodal. „Nám ide o to, aby sme stanovili etické pravidlá, ktoré budú zárukou, že mediálny priestor bude kritický, ale za dodržiavania určitých pravidiel, ktoré budú v súlade s etickými pravidlami,“ podotkol s tým, že vedenie redakcií by malo redaktorov viesť k dodržiavaniu etických pravidiel.

Táto téma je pre Milanovú príliš zahmlená a reguláciu, o ktorej hovorí Farkašovský, považuje za veľmi ambicióznu. „Mám pochybnosť, či by to bolo v prospech nás všetkých. My sme verejní činitelia, musíme znášať väčšiu mieru kritiky. Obávam sa, či by zákon nemal ambíciu chrániť politikov pred kritickými médiami,“ uviedla. Farkašovský to vylúčil.

Diskutujúca dvojica v relácii venovala pozornosť aj fondom, ktoré poskytujú peniaze na rôzne kultúrne projekty. Obaja pozitívne hodnotia napríklad Fond na podporu umenia, Audiovizuálny fond, ako aj Fond na podporu kultúry národnostných menšín. „Fondy sú geniálna myšlienka, tak sa dá podporovať kreatívne umenie na Slovensku, založenie fondov bol správny krok a sú užitočné. Samozrejme, sú tam veci, ktoré nie su celkom legislatívne doriešené,“ povedal Farkašovský. Podľa neho je veľmi dôležitá otázka odborných komisií, ktoré rozhodujú o pridelených financiách jednotlivým žiadateľom.

Existujú mechanizmy a kompetentní ľudia, ktorí vedia posúdiť jednotlivé projekty, ale nikdy nebude dosť peňazí na to, aby boli spokojní všetci žiadatelia.

Môžem skonštatovať, že fondy sú príkladom toho, ako sa s verejnými financiami dá nakladať,“ uviedla Milanová. Podľa nej Fond na podporu umenia má systém, ktorý napreduje a finančne podporuje najrozmanitejšie formy umenia. Obaja poslanci sú si vedomí toho, že hodnotenie umenia a kultúrnych zámerov je veľmi subjektívne a individuálne. „Navrhli sme vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín, aby žiadateľ, ktorý žiada na projekt nad 20-tisíc eur, zdôvodnil tento projekt komisii,“ uviedol Farkašovský. Milanová s návrhom Farkašovského súhlasila. Podľa nej aj oni ako členovia Výboru NR SR pre kultúru a médiá s pracovníkmi fondov komunikujú o tom, ako im pomôcť zlepšovať ich efektívne fungovanie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk